poniedziałek, 28 sierpnia 2017 19:55

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Opublikowany w   Kf nr 4/2017

Codzienna, średnia utrata włosów kształtuje się pomiędzy 50 a 100 sztuk (wg niektórych źródeł do 150). Utrata większej ilości jest uznawana za nadmierne wypadanie włosów – problem, którego nie należy ignorować. Kiedy zauważymy pierwsze oznaki nadmiernej utraty włosów, należy natychmiast udać się do specjalisty.

PRZYCZYNY WYPADANIA WŁOSÓW

Włosy i skóra głowy są bardzo wrażliwe na zmiany ogólnoustrojowe – reagują nawet na najmniejsze zmiany chorobowe organizmu lub zwiększony poziom stresu. Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest bardzo dużo – choroby, stres, nieprawidłowa dieta, zaburzenia hormonalne, nieprawidłowa pielęgnacja, toksyny, zakażenia, alergie, uszkodzenia mechaniczne, itd. Nie mniejsze znaczenie mają czynniki zewnętrzne, jak palenie papierosów, przyjmowanie leków, antykoncepcja lub nadmierne promieniowanie UV. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną problemów z włosami, którym można szybko zaradzić, są niedobory składników mineralnych i witamin, w tym witaminy A, B, E, H (biotyny).

Niezależnie od przyczyny, trudno samodzielnie poradzić sobie z problemem wypadania włosów bez wizyty u specjalisty. Trycholog na podstawie badań i przeprowadzonych analiz komputerowych skóry głowy i włosów wyznacza schemat walki z łysieniem. Efekt kuracji zależy od prawidłowo dobranych kosmetyków i preparatów, które działają na włosy poprzez ich wzmocnienie, regenerację i ochronę. Dodatkowo trycholog może uzupełnić kurację o preparaty i zabiegi poprawiające mikrokrążenie skóry głowy oraz zapobiegające przyspieszonemu starzeniu się włosów – najistotniejsza jest identyfikacja przyczyny.

SCHEMATY PIELĘGNACYJNE

Każda prawidłowa kuracja powinna rozpocząć się od peelingu skóry głowy, co pozwoli na oczyszczenie skóry głowy jeszcze przed przystąpieniem do aplikacji preparatów wspomagających wzrost włosów. Dzięki peelingowi znacząco poprawi się wchłanialność preparatów odżywczych i leczniczych.

Pamiętajmy, że efekty kuracji nie są natychmiastowe. Prawidłowo i precyzyjnie dobrane kosmetyki oraz ich systematyczne stosowanie przynosi widoczne efekty po około 3 miesiącach – tyle zazwyczaj trzeba zaczekać na rozpoczęcie nowego cyklu włosowego. Nie mniejsze znaczenie ma regularność i prawidłowy sposób nanoszenia preparatów. Substancje anti-hair loss należy aplikować na skórę, a następnie delikatnie wmasować.

Zaleca się systematyczne i dokładne stosowanie kuracji dla osiągnięcia najlepszych efektów. Dodatkowo warto zastosować suplementację diety, by uzupełnić makro- i mikroelementy. Znaczenie ma również codzienna, właściwa pielęgnacja włosów oraz dobrze dobrana fryzura, nieobciążająca włosów.

PODSUMOWANIE

Jeśli zauważymy nadmierne wypadanie włosów, nie zwlekajmy z udaniem się do specjalisty – zwróćmy się o poradę do trychologa. Korzystanie z internetowych porad może spowodować pogorszenie się dolegliwości i znacząco utrudnić powrót do zdrowej skóry głowy i bujnej fryzury. Pamiętajmy, że walka z nadmiernym wypadaniem włosów to proces, który wymaga zaangażowania czasowego, zmiany diety, bądź wprowadzenia odpowiedniej suplementacji, a często prawidłowego ustawienia schematów pielęgnacyjnych przez specjalistę.

Autor: Tomasz Kochańczyk – trycholog

 

 

Kurier Fryzjerski Nr 8/2017

Kurier Fryzjerski Nr 8/2017
Magazyn Kurier Fryzjerski On-line
Copyright © Beta Studio 2009 :: Design and www © JakNaObrazku