niedziela, 07 maja 2017 20:42

Weronika Patrycja Słupek - Starzenie się włosów

Opublikowany w   Kf nr 3/2017

Analizując stan włosów możemy wyznaczyć dwa kryteria: wiek biologiczny włosa i wiek kosmetyczny włosa.

Wiek biologiczny, czyli naturalne procesy starzenia. Zmniejszenie gęstości włosów na przestrzeni lat wynika ze zmniejszenia ilości mieszków włosowych, ilości włosów w jednostkach włosowo-łojowych, stopniowego ścieńczenia włosów oraz ogólnego spowolnienia tempa wzrostu włosów.
Zmiany w rzeźbie skórno-naskórkowej powodują spłaszczenie brodawki włosa oraz zmniejszenie naskórkowej części mieszków włosowych. Na wymienione zmiany mają wpływ czynniki genetyczne, choroby ogólnoustrojowe i styl życia.

Wiek kosmetyczny włosów jest stosunkowo łatwo ocenić po jego wyglądzie. Będą one w różnych miejscach uszkodzone (uszkodzenia osłonki włosa lub nawet kory) oraz suche. Szczególnie widoczne będzie to w przypadku włosów długich. Zaawansowanie tego procesu będzie o tyle większe o ile mniejszy będzie nacisk kładziony na właściwą ich pielęgnację i ochronę. Objawem starzenia łodygi włosa jest zmniejszona wytrzymałość na działania mechaniczne, termiczne i chemiczne. Mamy do czynienia z pojawianiem się włosów siwych pozbawionych melaniny. Włosy stają się suche, puszące, tracą połysk, a kolor staje się wypłowiały. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że jeśli łodyga włosa zostanie w jakiś sposób uszkodzona, to tego uszkodzenia nie jesteśmy w stanie odwrócić.

Przyczyny starzenia się włosów są dwojakiego rodzaju:
endogenne (przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, zaburzenie krążenia co wiąże się z upośledzeniem przekazywania składników budulcowych);
egzogenne(promieniowanie UV, dym papierosowy i ogólne zanieczyszczenie powietrza, pielęgnacja, chemia fryzjerska). Coraz więcej badań pokazuje, że stres oraz działalność wolnych rodników może znacząco przyśpieszać proces starzenia się włosów.

Spadek produkcji włosów
Zmniejszenie gęstości włosów na przestrzeni lat wynika ze zmniejszenia ilości mieszków włosowych, ilości włosów w jednostkach włosowo-łojowych, stopniowego ścieńczenia włosów oraz ogólnego spowolnienia tempa wzrostu włosów. Spadek produkcji włosów wiąże się również z pojawianiem się w cyklu włosowym tak zwanego toru bocznego, czyli fazy kenogen. Faza ta oznacza, że mieszek włosowy jest pusty, gdyż po fazie telogen (spoczynek) i egzogen (moment wypadnięcia włosa) nowy włos nie został jeszcze wyprodukowany. Ten zastój wpływa na ogólną ilość włosów, a liczba mieszków włosowych w tej fazie zwiększa się właśnie wraz z wiekiem i w przypadku łysień.Zmiany w rzeźbie skórno-naskórkowej powodują spłaszczenie brodawki włosa oraz zmniejszenie naskórkowej części mieszków włosowych.

Siwienie włosów
Nie jest ono do końca wyjaśnione. Jest wiele teorii na temat pojawiania się siwych włosów. Kiedy jednak możemy mówić, że ktoś siwieje przedwcześnie? Ogólnie przyjęto podział na rasy i w nich wyznaczono wiek, poniżej którego siwiejemy przedwcześnie. Dla rasy kaukaskiej przyjęto wiek poniżej 20 roku życia. W przypadku Afroamerykanów poniżej 30 roku życia.

Siwienie jest procesem wielowymiarowym. Jest wiele czynników, które podejrzewa się o wpływ na uaktywnienie procesu siwienia. Ale to głównie czynniki genetyczne odgrywają znaczącą rolę, choć jak podaje literatura stres i działanie wolnych rodników znacząco może przyśpieszyć ten naturalny proces. Palenie papierosów również powoduje szybsze siwienie włosów, które też w wyniku reakcji z dymem papierosowym zmieniają kolor z białego na żółtawy.

Jak widać jest wiele czynników, które wpływają na pojawienie się siwych włosów. Do tej pory najskuteczniejszą metodą ich ukrywania jest koloryzacja.

Literatura dostępna u autora.

Weronika Patrycja Słupek – trycholog kosmetyczny, autorka książki „Trychologia kosmetyczna. Pielęgnacja skóry głowy i włosów”, wykładowca WSIiZ w Warszawie.

Tekst: Weronika Patrycja Słupek
Zdjęcia Autorki

Siwe włosy pod mikrokamerą x200

 

Kurier Fryzjerski Nr 8/2017

Kurier Fryzjerski Nr 8/2017
Magazyn Kurier Fryzjerski On-line
Copyright © Beta Studio 2009 :: Design and www © JakNaObrazku