niedziela, 25 czerwca 2017 06:46

Zabiegi bezinwazyjne w kuracjach i terapiach trychologiczno-pielęgnacyjnych

Opublikowany w   Kf nr 4/2017

Przygotowania:
Podstawą każdego zabiegu jest prawidłowe, głębokie oczyszczenie skóry głowy i włosów. Jest to element niezbędny i jeśli oczekujemy zadowalających efektów musi być on obecny przy każdym zabiegu. Mamy różnego rodzaju preparaty do oczyszczania skóry głowy i włosów. Grunt to dokładne zdiagnozowanie problemu i potrzeb skóry oraz włosów, by móc dobrać ten właściwy. Do diagnostyki skóry głowy i włosów należy wykorzystać dostępne urządzenia (lampa W’ooda, analizer / mikrokamera trychologiczna).

Zabieg właściwy:
Gdy skóra głowy i włosy są przygotowane możemy przejść do zabiegu. W swojej praktyce do zabiegów bezinwazyjnych wykorzystuje tlenoterapię, infuzję tlenową i ultradźwięki. W tym artykule opiszę cenioną przeze mnie tlenoterapię i infuzję tlenową.

Tlenoterapia i infuzja tlenowa są to bezinwazyjne zabiegi, które może wykonywać, po przejściu odpowiedniego szkolenia, trycholog, kosmetolog, kosmetyczka i fryzjer. Zabiegi są wskazane w przypadku: łupieżu, łojotoków, łojotokowego zapalenia skóry, łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, łysienia, wzmożonej utraty włosów, czy słabej kondycji łodyg włosów.

Tlenoterapia 
Posiadając urządzenie, które faktycznie podaje tlen w stężeniu ok. 90-95% można wykonać bardzo przyjemny zabieg tlenoterapii. Taki zabieg wpłynie na: 
zmniejszenie kolonii bakterii beztlenowych (jest to możliwe przez zastosowanie tlenu jako czynnika napędowego zabiegu lub poprzez samą tlenoterapię),
stabilizację pracy gruczołów łojowych,
proces gojenia się ran (rany: uderzenia, zadrapania, skaleczenia, otarcia, po zabiegach chirurgicznych),
wzmocnienie kruchych naczyń krwionośnych,
pobudzenie krążenia w skórze, czego efektem jest poprawa jakości włosów oraz ograniczenie nadmiernej ich utraty,
dotlenienie skóry, nadaje jej świeży, nowy wygląd,
zwiększenie elastyczności skóry (ściśnięte ujścia mieszków włosowych (skóra sucha, wrażliwa, dojrzała).
Fakt, że strumień podawanego tlenu jest lekko chłodny jest dodatkowym atutem, gdyż doskonale łagodzi opuchnięcia, obrzęki na skórze głowy, skórę podrażnioną i zaczerwienioną oraz jest bezpieczny dla łodyg włosów.

Infuzja tlenowa
Zabieg ten polega na precyzyjnym rozprowadzeniu produktu z substancjami aktywnymi za pomocą tlenu. Tak podany preparat bardzo skutecznie przenika do skóry, cebulek włosów i głębszych struktur łodygi włosa. W przypadku pracy ze skórą głowy i włosami istotne jest ciśnienie (musi być odpowiednio ustawione) oraz preparat jaki zastosujemy. Powinny to być kosmeceutyki, które są dedykowane do infuzji tlenowej. Kosmeceutyk to również preparat o dwukierunkowym działaniu: leczniczym i pielęgnującym co jest niezmiernie ważne, gdy chcemy osiągać zadowalające efekty. Również istotne jest środowisko zabiegowe.

Zabieg infuzji tlenowej praktycznie nie ma przeciwwskazań. Wyjątkiem jest przerwana ciągłość skóry i uczulenia na składniki zawarte w preparatach aplikowanych na skórę głowy i włosy. Należy zwrócić uwagę na przeciwwskazania do wykonania etapu oczyszczania skóry głowy jak i włosów. Zabieg może być wykonywany u kobiet w ciąży i matek karmiących oraz u osób po nowotworach (wyjątek nowotwory zlokalizowane w obszarze zabiegowym). Zabieg nie wymaga rekonwalescencji i może być wykonywany przez cały rok.

Dobrze opracowane procedury zabiegowe i wykonanie zabiegu w oparciu o odpowiednie techniki sprawi, że klient odczuje efekty już po jednym zabiegu. Skóra głowy będzie oczyszczana, ukojona, dotleniona. Poprawi się mikrokrążenie. Jeśli zabieg wykonany będzie na włosy to zyskają one naturalny blask, miękkość i lekkość.

Zabiegi tlenoterapii i infuzji tlenowej należy wykonywać w seriach.

Weronika Patrycja Słupek– trycholog kosmetyczny, autorka książki „Trychologia kosmetyczna. Pielęgnacja skóry głowy i włosów”, szkoleniowiec Akademii FT Concept, wykładowca WSIiZ.

Tekst: Weronika Patrycja Słupek

 

Kurier Fryzjerski Nr 8/2017

Kurier Fryzjerski Nr 8/2017
Magazyn Kurier Fryzjerski On-line
Copyright © Beta Studio 2009 :: Design and www © JakNaObrazku