Co zrobić żeby włosy szybciej rosły?

Niewiele osób narzeka na zbyt gęste włosy, czy na zbyt szybki wzrost włosów. Przeciętnie człowiekowi na głowie przyrasta 1cm włosów na miesiąc, co odpowiada 12cm przyrostu włosów rocznie. W młodym organizmie, u osób zdrowych, z zaprogramowanym genetycznie szybkim wzrostem włosów, przyrost ten może wynieść nawet 2-2,5cm na miesiąc, czyli nawet 30cm rocznie. Ostateczna długość włosów, jaką dana osoba może zapuścić, jest iloczynem przyrostu włosów w przeciągu miesiąca i długości cyklu wzrostu włosów danej osoby liczonej w miesiącach.

2018-05-08 14:31:32

Oczywiście oprócz czynników wewnętrznych, na włosy oddziałują czynniki zewnętrzne, które mogą powodować wykruszanie się końcówek, czy łamliwość włosów na długościach, co będzie skutkowało tym, że pomimo szybkiego wzrostu włosów, niemożliwe będzie zapuszczenie włosów dłuższych, niż do ramion.

suplementacja i zbilansowana dieta

Aby włosy mogły rosnąć szybko, być silne i niepodatne na łamliwość, należy dostarczyć im odpowiedniego budulca, a organizmowi sygnał pobudzający mieszki włosowe na głowie do szybszych podziałów komórkowych.

Budulcem włosa są keratyny, powstające w macierzy włosa. Jako materiału do powstania keratyn, organizm potrzebuje aminokwasów, które mogą być dostarczane z pokarmem, albo w postaci tabletki lub kapsułki. Pamiętać jednak należy, że suplementy diety nie mogą być substytutem zbilansowanej diety.

Dla prawidłowej i szybkiej syntezy keratyny, oprócz podstawowego budulca, czyli aminokwasów, organizm potrzebuje całej listy składników, w tym przede wszystkim witamin z grupy B, w tym biotyny, witaminy A, witaminy E, miedzi, cynku i żelaza, a także śladowych, acz niezbędnych pierwiastków, jak selen, czy molibden.

W celu sprawdzenia czy nasza dieta i suplementy dostarczają prawidłowe ilości składników odżywczych dla włosów i czy są one prawidłowo wchłaniane, można wykonać badania krwi oraz analizę pierwiastkową włosów.

kosmetyki stymulujące wzrost włosów

Każda osoba dbająca o wygląd i zdrowie włosów chce stosować najlepszy szampon przeciw wypadaniu włosów i najlepszą odżywkę przeciw wypadaniu włosów. Bogactwo składników aktywnych, takich jak biotyna, ekstrakt skrzypu polnego, wyciąg z czarnej rzepy, wyciąg z palmy sabałowej, minoxidil (również znany w Polsce jako minoksydyl lub minoksidil), dają duże możliwości wyboru i doboru preparatu, który będzie najbardziej skuteczny przeciw wypadaniu włosów w danym przypadku. Rozumiem, że tu możemy jedynie posłużyć się składnikami występującymi w naszym szamponie a nie obiektywnie wypisać najlepiej działające składniki lub najbardziej popularne?

Działanie szamponu na skórę głowy i włosy sprowadza się do dokładnego oczyszczenia i pozostawienia skóry i włosów nawilżonych, bądź przygotowania do aplikacji preparatów do pozostawienia na powierzchni skóry, bądź włosów. Wybierając odżywkę przeciwko wypadaniu włosów zwróćmy uwagę, czy jest to odżywka do stosowania na skórę głowy i włosy, czy wyłącznie na włosy. Opis kosmetyku powinien zawierać również informację, czy działa ona wyłącznie wzmacniająco na włosy, zapobiegając ich łamliwości, czy również ma potwierdzone wynikami badań skuteczne działanie stymulujące wzrost włosów.

Największą skuteczność wykazują preparaty pozostawiane na skórze głowy i włosach – bez spłukiwania, tj. wszelkie ampułki, serum, toniki i lotiony do skóry głowy i włosów, w szczególności zawierające oprócz substancji ochronnych również składniki odżywcze i aktywne.

profesjonalne zabiegi na porost włosów

Budowa włosów z keratyn, które powstają z aminokwasów, w szczególności dwóch – cystyny i metioniny – powoduje, że włosy mają specyficzną budowę, a w szczególności keratyna w korze włosów. Ma ona kształt tzw. helisy alfa, która wygląda jak nieco rozciągnięta sprężyna. Działając na włosy wysoką temperaturą i chemią ingerującą w strukturę włosów powodowane jest „rozciągnięcie” tej sprężyny, uszkadzanie mostków dwusiarczkowych, a w efekcie łamliwość i kruchość włosów.

Profesjonalne zabiegi fryzjerskie i trychologiczne powodują nawilżenie skóry głowy i włosów, regulację wydzielania sebum, ograniczenie łojotoku, naniesienie substancji ochronnych, dostarczenie substancji odżywczych i aktywnych bezpośrednio do włosów i do skóry głowy, a przy zastosowaniu najnowszych preparatów, możliwa jest nawet odbudowa mostków dwusiarczkowych we włosach.

Najbardziej zaawansowane zabiegi restrukturyzacyjne na włosy i stymulujące skórę głowy do wzrostu nowych włosów w salonach fryzjerskich nazywa się rytuałami pielęgnacyjnymi lub stymulującymi wzrost włosów, a w gabinetach trychologicznych „wcierkami”, które polegają na peelingu skóry głowy, naniesieniu i wmasowaniu skoncentrowanego preparatu aktywnego i kontynuację walki z wypadaniem włosów i łysieniem w domu, poprzez stosowanie odpowiednich schematów pielęgnacyjnych, masaży i preparatów aktywnie stymulujących wzrost włosów.

Podsumowanie

Wiele sposobów walki z wypadaniem włosów jest oczywistych i wystarczy je zastosować, aby poprawić wygląd i zdrowie włosów. Niektóre przypadki wymagają interwencji profesjonalisty – dermatologa, trychologa lub fryzjera. Warto poznać potrzeby swojej skóry głowy i włosów – samodzielnie eksperymentując z doborem kosmetyków lub u profesjonalisty – przeprowadzając analizę skóry głowy i włosów. Zapewnienie optymalnych warunków wzrostu włosów spowoduje ich szybszy wzrost, a włókna włosowe będą silniejsze i bardziej sprężyste.

 

Autor: Tomasz Kochańczyk – trycholog

 

ZNAJDŹ NAS: