Jak wprowadzić usługi trychologiczne do gabinetu fryzjerskiego?

Coraz więcej dobrych gabinetów oferuje usługi trychologiczne lub szkoli pod tym kątem swoją załogę. To ważne, bo rośnie liczba klientów z problemami nadwrażliwości skóry głowy, jak i świadomość dotycząca tego, że również o włosy warto dbać kompleksowo.

2018-05-15 11:00:08

Chyba każdy trafił w swojej pracy na taki przypadek: nowa fryzura, cięcie i szampon kolejny raz na nic się nie zdają i klient raz po raz wraca do gabinetu, skarżąc się na problemy ze skórą głowy czy włosami. Fryzjerzy są wówczas często bezradni, bo mogą zaoferować tylko preparaty pielęgnacyjne polecane na standardowe dolegliwości. Często nie pomaga nawet wizyta u dermatologa. Zdarza się, że pacjenci trafiają do trychologa już na zaawansowanym etapie poważnych problemów skórnych i konieczne jest inwazyjne leczenie. Niedogodności dałoby się uniknąć, gdyby na wczesnym etapie zostało zlecone badanie trychologiczne, czyli diagnoza stanu włosa i skóry głowy.

Zadbać o siebie od stóp do głów

Trychologia to dziedzina leżąca na styku medycyny z medycyną estetyczną. W Polsce długo ignorowano stan włosa jako problem medyczny, skupiając się na podejściu dermatologicznym lub hormonalnym do problemów z wypadającymi włosami czy łojotokiem.

Obecnie coraz więcej osób chce jednak o siebie zadbać kompleksowo, a wiecznie przetłuszczające się włosy czy łupież są w stanie znacznie obniżyć ich komfort życia. Usługi trychologa warto polecać osobom, którym włosy zaczęły wypadać intensywniej niż zwykle. Poza tym mogą być pomocne przy wszelkiego rodzaju reakcjach alergicznych, wysypkach czy przewlekłym łupieżu. Dziś takie ostre reakcje zdarzają się coraz częściej. Włosom nie służy dieta i styl życia mieszkańców dużych miast, którym często brak podstawowych składników mineralnych. Dookoła nas rośnie liczba detergentów i substancji chemicznych, a każdy z nich może podrażniać skórę głowy.

Dlatego czasem pacjentowi trudno samodzielnie ocenić, czy za swędzenie i wysypkę odpowiada niewłaściwy lakier, szampon, proszek do prania, a może syntetyczna powłoczka poduszki czy czapka. Klienci salonów fryzjerskich mają też wyjątkowo łatwy dostęp do nowości rynkowych, które nie zawsze stosują umiejętnie i z umiarem. Odżywki z internetu niewiadomego pochodzenia czy modne olejki mogą mocno podrażnić, szczególnie gdy nie znamy ich składu. Dlatego poza badaniem ważne jest też przeprowadzenie szczegółowego wywiadu. Często to on pozwala wyeliminować pierwotną przyczynę powstawania problemów.

Problemy z samooceną

Zdarza się, że objawy to tylko dyskomfort dla osoby chorej, którą swędzi i piecze skóra głowy. Czasem jednak to również problemy z samooceną, bo ukrycie przetłuszczonych włosów i łupieżu może być trudne. W ekstremalnych przypadkach nieleczone problemy z włosami mogą wywołać łuszczycę i przedwczesne łysienie, a wtedy jest zwykle za późno na odzyskanie włosów.

Badanie trychologiczne polega na obejrzeniu włosa i głowy pod mikroskopem. W przypadku podejrzenia niedoborów trycholog może to potwierdzić poprzez badanie włosa na obecność konkretnych pierwiastków. Pomoże to wprowadzić do diety zmiany lub zalecić suplementację. Matowe, wypadające włosy to często efekt niedoboru cynku, krzemu lub siarki, ale nie tylko, dlatego dobrze sprawdzić poziom pierwiastków w organizmie, jeśli nic nie pomaga na słabe włosy.

Leczenie komplementarne

Jeśli problem jest przewlekły, trycholog może zlecić dodatkowe wizyty u ginekologa czy endokrynologa, którzy pomogą wyeliminować hormonalne podłoże problemów. Gdy poza przetłuszczaniem się skóry głowy problemy występują też na twarzy, pomocna może być porada dermatologa. Obecnie zdarza się coraz częściej, że chroniczne przetłuszczanie się włosów czy łupież to wynik... stresu. Trycholog może zalecić wizytę u psychologa, zajęcia relaksacyjne lub masaże osobie, u której silna reakcja alergiczna to odpowiedź organizmu na stres i intensywne emocje.

Jak widać, trychologia nie polega tylko na dobraniu szamponu, ale może wymagać diagnozowania znacznie głębszych problemów. Mimo wszystko niektóre podstawowe zabiegi trychologiczne pomocne przy konkretnych problemach jest w stanie wykonać fryzjer. Chodzi np. o masaże pobudzające krążenie, zabiegi nawilżające czy oczyszczanie skóry głowy. W gabinetach połączonych z usługami kosmetycznymi można też zastosować mezoterapię igłową skóry głowy, która pobudzi do odnowy i odżywi tą partię ciała.

Trycholog – ale jaki?

W salonie można organizować co jakiś czas darmowe lub płatne porady dojeżdżającego trychologa. W Polsce, aby uzyskać taki tytuł wystarczy ukończyć studia podyplomowe. Co ciekawe, może na nie iść każdy i nie ma znaczenia wcześniej wybrany kierunek studiów. Mimo wszystko najbezpieczniej będzie wybierać usługi trychologów, którzy mają solidne podłoże w wiedzy dermatologicznej, medycyny estetycznej czy kosmetycznej. Może to być również dietetyk, który trychologię traktuje jako dziedzinę komplementarną przy diagnozowaniu niedoborów. Alternatywnie dla porad dyplomowanego trychologa warto mieć w swoim gabinecie przynajmniej jednego fryzjera po kursie trychologicznym. Takie szkolenia trwają zwykle dwa dni i są organizowane przez kliniki medycyny estetycznej i ośrodki szkolenia zawodowego w całym kraju. Koszt waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Coraz częściej właściciele salonów decydują się wysłać załogę na takie szkolenie, które daje realną wiedzę, mogącą wyróżnić usługi salonu na rynku i przynieść widoczne korzyści klientom.

Decydując się na usługi trychologiczne warto równolegle wprowadzić w salonie sprzedaż kilku produktów specjalistycznych na różne problemy z włosami. Wybór jest duży; istnieją specjalne sklepy i hurtownie z produktami trychologicznymi. Klienci powinni docenić ich dostępność „od ręki”, bo zwykle trudno na nie trafić w zwykłej drogerii czy nawet aptece. Do skóry głowy polecać można szampony, odżywki, peelingi i maski keratynowe. Często początkiem poprawy stanu skóry głowy jest odstawienie silnie perfumowanych kosmetyków na rzecz łagodnego szamponu oczyszczającego.

Tekst: Sonia Grodek

ZNAJDŹ NAS: