Odżywianie i higiena skóry głowy wspierające wzrost włosów

Zdrowe i piękne włosy są wizytówką każdego człowieka. Nienaganna fryzura wymaga odpowiedniej pielęgnacji, nie tylko stosowania znanych z reklam szamponów i odżywek, ale także precyzyjnie dobranej suplementacji diety oraz dostarczania składników odżywczych i mineralnych poprawiających kondycję włosów i skóry głowy.

2018-05-23 11:39:34

Zdrowa dieta i suplementy

Właściwie zbilansowana dieta ma kluczowy wpływ na zdrowie całego organizmu. Sposób odżywiania się w znaczącym stopniu przekłada się na kondycję włosów i skóry głowy. Niestety obecny styl życia, wysoko przetworzona żywność, spożywanie niezdrowych przekąsek miedzy posiłkami, jak również szybkie odchudzanie się i niedobory witamin, przyczyniają się do pogorszenia wyglądu włosów, zwiększenia ich łamliwości i szybszego wypadania.

 

Prawidłowa dieta powinna obfitować w świeże warzywa i owoce, orzechy oraz zdrowe źródła białka i tłuszczu. Szczególnie istotna dla włosów jest witamina A zwiększająca produkcję keratyny – głównego budulca włosów oraz witamina H (biotyna) wpływająca na obniżenie poziomu wypadania i łamliwości włosów (szczególnie w przypadku jej niedoboru). Nie należy zapominać o dostarczaniu do organizmu również odpowiednich porcji minerałów, w tym o cynku zapewniającym prawidłowy wzrost włosów, miedzi intensyfikującej barwę włosów dzięki zwiększeniu produkcji melaniny oraz witaminie B5 zapewniającej odpowiednie nawilżenie skóry głowy. Tak istotny wpływ diety na kondycję i wygląd włosów powinien zachęcać do zdrowego odżywiania się i porzucenia fast foodów.

 

Kosmetyki do pielęgnacji włosów

W sklepach można znaleźć mnogość kosmetyków do pielęgnacji włosów. Ich prawidłowy wybór jest niezwykle znaczącym krokiem w dążeniu do pięknej fryzury. Niezliczone reklamy i ulotki zachwalające szampony zapobiegające wypadaniu włosów oraz poprawiające ich objętość nie zawsze przekazują wszystkie istotne informacje o produktach. Przed zakupem warto zapoznać się ze składem kosmetyków, mechanizmem ich działania i wystrzegać się preparatów powodujących chwilową poprawę wyglądu włosów, kosztem np. długotrwałego oddziaływania wysuszającego skórę głowy i łuskę włosową.

 

Produkty wzmacniające włosy niejednokrotnie działają wyłącznie poprzez powierzchniowe powlekanie włosów, a zarazem zatykanie mieszków włosowych i pogarszanie się kondycji skóry głowy. Niektóre kosmetyki pozwalają na osiągnięcie szybkich efektów, ale przy długotrwałym ich stosowaniu kondycja i wygląd włosów ulegają pogorszeniu. Preparat wzmacniający włosy powinien zawierać odpowiednią kompozycję składników odżywczych i aktywnych, długotrwale poprawiając stan skóry głowy i włosów.

 

Specjalistyczne preparaty na porost włosów wzbogacone są o liczne substancje stymulujące podziały komórkowe oraz przeciwdziałające miniaturyzacji mieszków włosowych. Skuteczne szampony nie tylko oczyszczają, ale również nawilżają skórę głowy, a następnie zabezpieczają przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Dlatego też zaleca się stosowanie dobrze dobranych do typu włosów szamponów, odżywek oraz ampułek do włosów.

 

Gabinety trychologiczne, medycyny estetycznej i kosmetyczne zachęcają do korzystania z licznych zabiegów w tym mezoterapii.

 

CZĘSTOTLIWOŚĆ I SPOSÓB MYCIA GŁOWY

Głowę, czyli skórę głowy i włosy należy myć tak często, jak tego wymaga tryb życia, środowisko i właściwości organizmu danej osoby. W przypadku silnie zanieczyszczonej skóry głowy, silnie złuszczającej się powierzchni, zaczopowań mieszków włosowych i silnemu przetłuszczaniu, mycie głowy nawet codziennie, przy pomocy specjalistycznego kosmetyku, może być potrzebne do wprowadzenia właściwego bilansu hydro-lipidowego skóry głowy. W przypadku słabego ukrwienia skóry głowy i niektórych rodzajów łysienia, codzienne mycie głowy szamponem przeciwko wypadaniu włosów, w połączeniu z masażem skóry głowy, może przyczynić się do znacznej poprawy gęstości włosów.

W przypadku problemów skóry głowy u osób z długimi włosami, często zaleca się dobór odpowiedniego preparatu do skóry głowy, a innego do pielęgnacji włosów na długościach.

 

Nie wszystkie kosmetyki do włosów mają korzystne działanie na skórę głowy – tak jest np. w przypadku masek silikonowych do włosów, które mogą okazać się zbyt ciężkie na skórę głowy, a w przypadku nadmiernego rogowacenia okołomieszkowego lub łupieżu, mogą powodować powstawanie zaczopowań w mieszkach włosowych, mogących prowadzić do łysienia. Nakładając kosmetyk na skórę głowy lub na włosy należy zapoznać się z instrukcją stosowania i aplikować zgodnie z zaleceniem miejsca, sposobu i czasu pozostawienia produktu bez spłukiwania.

 

Jako zasadę podaje się stosowanie kosmetyków do skóry głowy i włosów o odczynie kwaśnym lub obojętnym, ale są specjalistyczne preparaty, które stosuje się w określonych sytuacjach – np. przygotowując włosy do koloryzacji lub do głębokiej regeneracji, które mogą mieć odczyn zasadowy.

 

Ogólnym zaleceniem do mycia głowy jest nie stosowanie zbyt gorącej wody, aby nie pobudzać nadmiernie gruczołów łojowych.

 

Podsumowanie

Zdrowe i piękne włosy to wynik nie tylko dużej ilości czasu poświęconego na pielęgnację. Nawet kilka godzin spędzonych przed lustrem oraz stosowanie bardzo drogich produktów może nie być wystarczające do osiągnięcia pożądanych efektów. Kluczem do właściwej pielęgnacji włosów jest zapewnienie odpowiedniej ilości substancji odżywczych oraz makro i mikroelementów, które są gwarancją dobrej kondycji skóry głowy i mieszków włosowych oraz prawidłowego wzrostu włosów. Pierwszym krokiem w drodze do pięknej fryzury jest zmiana nawyków żywieniowych i prawidłowo zbilansowana dieta, wzbogacona o substancje odżywcze i witaminy, w tym przede wszystkim A, E i biotynę. Kolejny etap, to wybór kosmetyków pielęgnacyjnych, precyzyjnie dobranych do rodzaju włosów, zapewniających ich właściwe oczyszczenie, nawilżenie i odżywienie. Całość terapii przeciwko wypadaniu włosów dopełnić może stosowanie profesjonalnych zabiegów wzmacniających włosy.

 

Zdrowe, piękne i lśniące włosy są na wyciągnięcie ręki, wystarczy prawidłowo zadbać o wszystkie istotne czynniki zapewniające ich prawidłowy wzrost, w tym odpowiednią ilość dostarczanych do organizmu składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosów oraz profesjonalne kosmetyki pielęgnacyjne.

 

Autor: Tomasz Kochańczyk – trycholog

 

ZNAJDŹ NAS: