Blended learning – efektywna metoda nauki dla branży fryzjerskiej cz. I

Czy e-learning można połączyć ze szkoleniami stacjonarnymi? Oczywiście, że tak! I to właśnie nazywa się tytułowym blended learning’iem. W blended learning’u mogą być stosowane metody przygotowujące do szkolenia, czyli pre work, czy też post work, czyli wdrożenie nowo zdobytej wiedzy i jej ugruntowanie. Mogą być także te dwie metody zastosowane w jednej tematyce szkolenia i być wówczas pełnym programem szkoleniowym gwarantującym najwyższą efektywność w uczeniu się. Dzisiaj firma Beauty Edu Center przedstawi istotę pre work’u.

2018-10-09 12:30:25

Jak to wygląda w praktyce? Pre work’iem może być przygotowane wcześniej szkolenie online, które w określonym czasie, przed szkoleniem stacjonarnym, zostanie przekazane uczestnikom warsztatu realnego. Uczestnicy szkolenia stacjonarnego zostają zobligowani do zapoznania się ze szkoleniem online. Skąd wynika taka obligatoryjność podejścia do kursu online? Już tłumaczymy!

Szkolenie online stosowane jako pre work może mieć na celu wyrównanie poziomu grupy szkoleniowej. Zdarza się przecież, że uczestnicy szkolenia są na różnych poziomach wiedzy z danej tematyki. Może to lekko zaburzyć prowadzenie warsztatu, ponieważ np. niektóre kwestie trzeba dogłębniej tłumaczyć osobom z mniejszą wiedzą tematyczną. Oczywiście nie jest to nic złego, jednak zdecydowanie łatwiej jest się szkolić gdy grupa szkoleniowa jest na równym lub zbliżonym do siebie poziomie wiedzy.

Poprzez kurs online poprzedzający spotkanie „na żywo” ze szkoleniowcem, można przekazać uczestnikom szkolenia część teoretyczną, która to zazwyczaj jest najmniej lubianym elementem szkoleń. Przekazanie teorii poprzez szkolenie online zaoszczędzi wiele czasu, który można przeznaczyć już tylko na część praktyczną. Ważnym czynnikiem sprzyjającym takiemu uczeniu jest też to, że treść zawarta w formie kursu online, zupełnie inaczej się przyswaja niż np. skrypt lub inna forma treści pisanej, dana do przestudiowania.

Oczywistym jest, że zarówno sposób pierwszy wykorzystania pre work’a i sposób drugi można łączyć w jednym cyklu. Wyobraźmy sobie najidealniejszą sytuację takiego zmiksowanego organizowania szkoleń:

-uczestnicy otrzymują dostęp do części teoretycznej poprzez kurs online,

-następnie zdają test i dzięki temu sprawdzają swój poziom wiedzy w temacie. Jeśli wynik jest niesatysfakcjonujący mogą uczyć się kolejny raz i poprawiać wynik do skutku. Dopiero po uzyskaniu właściwej noty biorą udział w szkoleniu realnym. Tego rodzaju rozwiązania są najlepsze, bowiem gwarantują, że często trudna i nużąca teoria jest za nami i zostanie w głowie, a to z kolei sprzyja nauce praktycznej i dobremu samopoczuciu na takich szkoleniach, nie odstawianiem od grupy itp.

-to nie wszystko. Po szkoleniu realnym uczestnicy otrzymują dostęp do materiałów, które utrwalają zdobytą wiedzę online z praktyczną, czyli materiał post work’owy, o którym będziemy pisać w kolejnej części.

Taka metoda to najbardziej efektywny sposób na przekazywanie wiedzy wszelakiej. Badania wykazują, że ci, którzy w taki sposób się uczą, zdobędą najbardziej kompletną wiedzę przy równocześnie zminimalizowanym „syzyfowym” wysiłku. Prawdopodobieństwo zrozumienia, nauczenia się i zapamiętania treści szkolenia jest na bardzo wysokim ok. 80 procentowym wskaźniku.

Zatem warto tak podchodzić do przekazywania wiedzy z punktu widzenia np. pracodawcy, czy też osoby która szkoli, jak i tego, który ma się czegoś nauczyć, lub skutecznie przyswoić nowe informacje.

Nie ma więc żadnych wątpliwości, że blended learning jest świetnym sposobem na prowadzenie szkoleń także w branży fryzjerskiej! Dzięki temu, że teoria może być przekazywana za pośrednictwem kursu online z dużą ilością ćwiczeń i elementów graficznych, to szkolenie stacjonarne skupia się tylko na praktyce, która to w zawodzie Stylisty Fryzur jest na wagę złota.

Zachęcamy do rozmów o e-learning’u. Jeśli chcesz dowiedzieć się czego więcej o szkoleniach online odwiedź platformę e-learning’ową Beauty Edu Center https://beautyeducenter.eu/ i/lub śledź Beauty Edu Center w social media.

Strona www: www.beautyeducenter.pl

Facebook: https://www.facebook.com/beautyeducenter/

Instagram: https://www.instagram.com/beauty_edu_center/

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC5fFHh46Hx2wsY5HlRvIQyA/featured

ZNAJDŹ NAS: