Istota prawidłowej pielęgnacji wypadających włosów – domowe sposoby walki z łysieniem

Każda osoba borykająca się z osłabionymi włosami, o włosach z tendencją do wypadania, obawia się nasilenia problemu – łysienia. Stosowane zabiegi i terapie przeciwko wypadaniu włosów często przynoszą odwrotny skutek do zamierzonego. Dzieje się tak w przypadku źle dobranych zabiegów lub preparatów. Zwiększone wypadanie włosów zauważa się również w pierwszym okresie rozpoczęcia terapii, kiedy skóra głowy jest dokładnie oczyszczana, a z mieszków włosowych usuwane są włosy znajdujące się poza anagenem (fazą aktywnego wzrostu włosa), czyli włosy katagenowe i telogenowe, aby ustąpić miejsca nowym włosom. Po dobraniu odpowiedniej terapii przeciw łysieniu, nowe włosy rosną silniejsze, gęściejsze, bardziej nasycone kolorem, grubsze oraz dłuższe.

2018-11-07 11:33:21

Na pytanie jak często myć włosy (a właściwie skórę głowy i włosy), należy odpowiedzieć, że tak często jak tego wymagają, czyli u niektórych osób codziennie, a u innych raz w tygodniu.

wrażliwość skóry głowy

Często wraz z wypadaniem włosów występuje uwrażliwienie skóry głowy. Jeśli nie występują choroby występujące na powierzchni, wrażliwa skóra głowy jest cienka, dobrze ukrwiona i podatna na stymulację. Wiele osób z wrażliwą skórą głowy nie lubi zbyt intensywnego masażu, a wręcz unika go, w obawie przed wyrywaniem osłabionych włosów. Podejście takie jest poniekąd błędne, gdyż masaż, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednim kosmetykiem, działa na włosy wzmacniająco, stymuluje krążenie skóry głowy i wzrost nowych, grubszych włosów.

Przy wrażliwej skórze głowy i nadmiernej ostrożności podczas mycia, bez dokładnego masażu i oczyszczenia, szybko pojawiają się zanieczyszczenia powierzchniowe oraz wewnątrzmieszkowe. Do dokładnego oczyszczenia skóry głowy z zaczopowaniami w mieszkach włosowych, najlepszy jest peeling skóry głowy, który można wykonać w gabinecie trychologicznym, dobrym salonie fryzjerskim lub samodzielnie w domu. Do skóry głowy normalnej i grubej stosuje się peelingi mechaniczne oraz enzymatyczne, a do wrażliwej skóry głowy wyłącznie enzymatyczne – zastosowanie ziarnistego kosmetyku spowodowałoby dyskomfort, dalsze uwrażliwienie, a nawet uszkodzenie naskórka.

wysokiej jakości kosmetyki

Przy bujnej fryzurze z burzą włosów, zastosowanie nawet preparatu 2 w 1 (szampon do włosów i ciała), czy popularnych niedawno 3 w 1 (żel do twarzy, ciała i włosów), nie wyrządzi szkody włosom. Cienkie, delikatne włosy, z tendencją do wypadania, wymagają odpowiedniego podejścia, w tym delikatnych kosmetyków do pielęgnacji włosów, o neutralnym pH lub pH lekko kwaśnym.

Kosmetyki do włosów z tendencją do wypadania powinny zawierać substancje wspomagające szybszy wzrost i wzmacniające włosy, czyli kompleksy witaminowe, w szczególności A, K, H (biotyna), minerały, a także substancje aktywne, bądź w postaci cząsteczek uzyskiwanych laboratoryjnie, bądź ekstraktów roślinnych.

sposób nakładania szamponu, odżywki i ampułek

Włosy krótkie można myć samym szamponem. Na włosy długie, po spłukaniu szamponu, nakłada się odżywkę.

Częstym błędem w trakcie mycia głowy jest nakładanie szamponu bezpośrednio na głowę lub rozcieranie szamponu dopiero na głowie. Prawidłowy schemat szamponowania włosów rozpoczyna się od roztarcia szamponu z odrobiną wody w dłoniach i dopiero nanoszenie na skórę głowy i włosy. Szampon należy wmasować w skórę głowy i nanieść na długości włosów, unikając ich plątania. Włosów nie należy „prać” jak tkaniny, lecz nanosić szampon całymi dłońmi od nasady po końce, następnie przeczesywać je palcami, a na końcu wyciskać w stronę końcówek. W szczególności w przypadku włosów z tendencją do wypadania, taki schemat pielęgnacji ograniczy nadmierne wyciąganie osłabionych cebulek z mieszków włosowych.

Istotne, aby sprawdzić, czy odżywka ma przeznaczenie wyłącznie do włosów, czy zarówno do włosów, jak i do skóry głowy – informację o przeznaczeniu i instrukcję stosowania znaleźć można zazwyczaj na opakowaniu i w ulotce dołączanej do produktu. Odżywkę z przeznaczeniem wyłącznie do włosów nakłada się tam, gdzie nie dociera sebum ze skóry głowy, czyli zazwyczaj poniżej wysokości uszu lub poniżej linii szczęki.

Po oczyszczeniu skóry głowy i nałożeniu odżywki, można zastosować preparaty aktywnie wspierające wzrost nowych, silniejszych włosów, czyli wszelkiego rodzaju ampułki, lotiony, serum, itp. Te produkty powinny pozostać na powierzchni skóry głowy jak najdłużej, czyli najkorzystniej nakładać je wieczorem i zmywać kolejnego dnia lub przy kolejnym planowym myciu głowy.

Podsumowanie

Paradoksem jest, że zamiast dokładnie masować skórę głowy i wcierać preparaty stymulujące wzrost włosów, osoby o włosach z tendencją do wypadania, starają się unikać dotykania skóry głowy i czesania włosów. Owszem chwilowo spowoduje to zachowanie włosów, które już nie są połączone ze skórą głowy brodawką włosa – z obkurczonymi cebulkami, ale w długim okresie czasu, nie spowolni procesu wypadania włosów i nie poprawi ich kondycji. Tylko poprzez stymulację mieszków włosowych i wdrożenie właściwych schematów pielęgnacji, możliwe jest zatrzymanie nadmiernego wypadania włosów.

 

Autor: Tomasz Kochańczyk – trycholog

 

 

ZNAJDŹ NAS: