Ania radzi… Jak dbać o włosy po lecie

Lato, wakacje, czas urlopów, relaks, słońce, plaża, morze i zimne koktajle… w tym roku promienie słoneczne rozpieszczały nas, jednak wszystko, co dobre, szybko się kończy. Pozostają nam piękne wspomnienia tej wspaniałej pogody, ale czy bez konsekwencji? Suche, plączące się, porowate, pozbawione blasku włosy to niestety też pamiątka z wakacji… Jest jednak ratunek, aby włosy naszych klientów odzyskały witalność, połysk, elastyczność i przede wszystkim zdrowy wygląd. Teraz to włosom należy się relaks, zdrowe koktajle i przywrócenie równowagi…

2018-11-07 11:45:16

Pierwszym kołem ratunkowym po lecie jest postawienie odpowiedniej diagnozy skóry głowy i włosów w celu dobrania odpowiedniej pielęgnacji. Zaznaczę tutaj, że musimy brać pod uwagę rodzaj włosa i jego obecny kolor, gdyż nie można zastosować jednego zabiegu regenerującego na wszystkich rodzajach włosów. Zapewne włosy naszych klientów, w pierwszej kolejności, będą potrzebowały szeregu zabiegów nawilżających, ponieważ są pozbawione wody. Idealnie sprawdzą się tutaj zabiegi z zastosowaniem źródła ciepła, w celu zwiększenia wchłaniania składników aktywnych zawartych w użytych preparatach.   

Dobierając odpowiedni zabieg bierzmy pod uwagę produkty zawierające jak najwięcej składników higroskopijnych takich jak np. kwas hialuronowy. Jego podstawową funkcją jest wiązanie wody. Odpowiada on za zachowanie i utrzymanie odpowiedniego nawilżenia, gdyż jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać nawet 250 cząsteczek wody, co daje nam w efekcie końcowym uzupełnienie ubytków kolagenowych we włosie, odpowiedniej sprężystości i wygładzenia.

Kolejnym istotnym składnikiem aktywnym, dobrze znanym każdemu fryzjerowi, jest olej arganowy. Nie nadaremnie nazywany jest złotem Maroka. Zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe oraz wit. E. Ma właściwości ochronne, antyoksydacyjne oraz lecznicze. Doskonale nawilża, odbudowuje i poprawia ogólną kondycję włosów.

Teraz kiedy włosy są już nawilżone, przejdźmy do kolejnego etapu jakim jest pozbawienie ich łamliwości. Należy zwrócić szczególną uwagę na komponent jakim jest kolagen. Jego właściwości to kluczowy czynnik w regeneracji włosów. Doskonale odbudowuje uszkodzone elementy komórkowe, stymuluje wzrost włosów oraz pogrubia je, chroni również skórę głowy i włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Sprawia, że włosy są bardziej elastyczne i odporne na czynniki zewnętrzne.

Istotną rolę w odbudowie włosów mają również aminokwasy siarkowe składające się na keratynę takie jak: metionina i cysteina. Między innymi są one odpowiedzialne za regenerację uszkodzonych komórek włosa i sprawiają, że jego struktura jest sprężysta i odporna na czynniki atmosferyczne, np. promieniowanie UV. Dostarczenie odpowiedniej ilości w/w aminokwasów jest niezbędne dla wzmocnienia i zdrowego stanu włosów. Dobierając odpowiednią pielęgnację musimy również pamiętać, że w procesie odbudowy włosa czynny udział biorą witaminy A i E oraz witaminy z grupy B.

Należy zwrócić uwagę, przede wszystkim, na ilość w/w składników w danym produkcie, ponieważ nie wystarczy tylko nałożyć preparat na włosy, ale warto nauczyć się rozpoznawać, poprzez diagnozę, jaka forma pielęgnacji będzie najbardziej efektywna dla włosów naszego klienta. Musimy posiadać umiejętność czytania etykiet. Pamiętajmy, że im bliżej jest składnik początku opisu składu preparatu tym zawiera go więcej. 

Po dokonanym wyborze, co do zabiegu pielęgnacyjnego, musimy również pamiętać o doborze odpowiedniej techniki strzyżenia. Pomimo, że klienci mają wątpliwości co do podcięcia włosów, musimy im uświadomić, że uszczelnienie końca włosa jest nieodłącznym elementem pielęgnacji. Chodzi tu zarówno o zdrowie włosów jak i ich estetykę.

Pamiętajmy o tym, że zabiegi pielęgnujące włosy przeprowadzane w salonie fryzjerskim są tylko ”połową sukcesu”. Odpowiednia, zalecona przez profesjonalistę, pielęgnacja domowa jest przysłowiową „wisienką na torcie”. Klient musi mieć świadomość, że tylko prawidłowo dobrany i doskonały jakościowo produkt podtrzyma długoterminowy efekt zabiegów w salonie. Niestety, w tej kwestii, my fryzjerzy mamy jeszcze dużo do zrobienia w celu zwiększenia świadomości wśród klientów. Bardzo często znajdujemy się w sytuacji, kiedy klient, w trakcie serii zabiegów, nie jest do końca zadowolony. Tu jest ogromne pole dla nas, by przekonać go do „współpracy z nami” w celu osiągniecia doskonałego efektu końcowego jakim są zregenerowane, odżywione i zdrowe włosy.

Piękne, lśniące i wypielęgnowane włosy to niezaprzeczalny atut każdego z nas. Według naukowców w ludziach tkwi wręcz atawistyczna potrzeba wzmacniania swojej atrakcyjności poprzez m.in. wygląd naszych włosów, dotyczy to w szczególności kobiet…

Kondycja skóry głowy i włosów naszych klientów zależy w bardzo dużej mierze od naszej wiedzy i od świadomego wyboru kosmetyków jak też od systematyczności klientów. Kierując się wszystkimi powyższymi czynnikami wypracujemy piękny, należy powiedzieć, że wręcz idealny wygląd włosów naszych klientów, a przede wszystkim ich zadowolenie. Nasze wspólnie działania muszą mieć na celu przede wszystkim piękno włosów, będące wizytówką naszego salonu.

 

Tekst: Anna Szczepańczyk

''Z grzywką? Czy bez..."

05-500 Piaseczno ul. Jana Pawła II 29

tel. 571 376 426

adres @: szczepanczyk4@wp.pl

ZNAJDŹ NAS: