Porozmawiajmy o nauce online

Każdy, kto chce osiągnąć sukces zawodowy i go utrzymać winien obserwować świat, wyciągać wnioski, uczyć się i dostosowywać do zmian. Ten proces jest nieprzerwany. Nie ma taryfy ulgowej dla nikogo, ani dla żadnej branży. Uporczywe utrzymywanie strefy komfortu nie sprzyja rozwojowi, a wręcz go hamuje. Współczesny świat, na szczęście dostarcza wielu rozwiązań, które ułatwiają nam wspomniany rozwój i pomagają dotrzeć do wiedzy. Jednym z nich jest E-Learning, czyli w uproszczonym tłumaczeniu, uczenie się przez Internet.

2019-01-09 08:51:50

W tym wydaniu o E-Learningu opowie Monika Wątorek, pomysłodawca stworzenia biblioteki kursów dedykowanych branży Beauty. W momencie kiedy Państwo będą czytać ten artykuł,  platforma BEAUTY EDU CENTER będzie już oferować kursy na tzw. „kliknięcie palcem”.

Redakcja - Branża Beauty i e-learning? Skąd wziął się pomysł?

Monika Wątorek – Odpowiedziałabym pytaniem, a dlaczego nie? Branża kosmetyczna, fryzjerska, Spa, medycyny estetycznej, czy perfumeryjna to olbrzymi rynek, w którym dynamika zmian receptur, technologii, metod i zastosowania po kwestie wizerunkowe jest tak gwałtowna, że i mnie mimo, iż jestem w branży już ponad 20 lat, trudno nad tym nadążyć. Zatem odpowiedź jest prosta. Bieżące, wyczerpujące i regularne dostarczanie wiedzy w tym temacie jest niezwykle potrzebne, a wręcz obowiązkowe. A dlaczego metoda e-learning? Ponieważ jest to metoda najszybsza, dająca możliwość sprawnego dotarcia i największego zasięgu, efektywna, wspierająca w każdym momencie dnia i nocy i niezwykle ekonomiczna.

Pomysł powstawał na przestrzeni ok. 5 lat. Samą ideę E-learningu poznałam wcześniej, jednak w momencie kiedy osobiście projektowałam jej funkcjonalność pod klienta, a później implementowałam platformy, pojawiła się myśl, że w naszym kraju nie ma jednej, dużej biblioteki materiałów edukacyjnych, które dedykowane byłyby właśnie wspomnianej branży. To co jest, to elementy rozproszone i często od strony merytorycznej i metodycznej niewiele dające. Projekt dopracowywałam ok. 2 lata, aż w końcu słowo stało się ciałem. J

R - Czym wyróżnia się Beauty Edu Center?

MW – Zdecydowanie tym, że jest miejscem, z którego skorzystać może każdy człowiek na ziemi, który chce podnosić kwalifikacje będąc zawodowcem, czy też chcącym dopiero rozpocząć swoją przygodę z kosmetyką, fryzjerstwem, etc. W BEC znajdzie w pełni certyfikowane i profesjonalne kursy, autoryzowane lub konsultowane z osobami będącymi autorytetami danej dziedziny.

R - Co zatem dokładnie znajdziemy w bibliotece kursów BEC?

MW – Dziś mamy już w sprzedaży kursy branżowe z języka angielskiego – dla fryzjerów, dla kosmetyczek i dla barberów. Są tam też kursy BHP, Social Media Manager uczące właściwego wykorzystania i prowadzenia stron firmowych na Facebooku czy Instagramie. Są kursy zgłębiające wiedzę trenerską, ważną i pożyteczną tym, którzy w danej branży szkolą innych. Mamy także dopracowane kursy sprzedażowe, bo w końcu zarówno fryzjer jak i kosmetyczka, tę sztukę powinni mieć opanowaną, by zarabiać także na sprzedaży produktów profesjonalnych. Obecnie na naszej platformie udostępniliśmy również pierwszą część całego cyklu edukacyjnego dotyczącego podstaw koloryzacji włosów. Nie wspomnę o przygotowaniach do wydania bardzo profesjonalnego programu szkoleń olfaktorycznych, wraz z Przybornikiem Olfaktorysty, który zainteresuje konsultantów pracujących w perfumeriach, jak i szkoleniowców funkcjonujących w firmach produkujących perfumy. Kolejny nasz projekt to wypuszczenie pełnego kompendium wizażysty. Planów mamy setki i spokojnie je realizujemy.

R - A jak wygląda zespół Beauty Edu Center?

MW- Stacjonarny zespół to na razie dwie osoby – ja i Ola Jelińska, która jest specjalistą e-learningowym. Od Oli zależy, jak finalnie wygląda kurs, jakie metody nauczania zostały tam zastosowane. Dba ona także o szatę graficzną i zarządza platformą od strony funkcjonalnej. Oczywiście poza nami są osoby współpracujące i jest ich całkiem sporo. Naliczyłam w sumie ciut ponad 50-tkę.

R - Czy mogłabyś opisać etapy realizacji kursu? Jak wygląda kreacja od podszewki?

MW – To proces długi i wieloetapowy. Najpierw musi być pomysł. Najlepiej opowiadać na konkretnym przykładzie. Weźmy zatem kurs „Język angielski dla Barberów”. Kiedy już wiemy, że chcemy dany temat opracować, kontaktujemy się z fachowcem danej dziedziny. Zapraszamy go do dynamicznej i ciekawej pracy. W tym przypadku nawiązaliśmy współpracę z najprawdziwszym Barberem, Krzysztofem Jankowskim z Razor Jerry. My opracowujemy szkielet, to coś w rodzaju rozłożenia szkolenia na małe elementy. Projektujemy cykl metodyczny. Potem wypełniamy szkielet działami, w których mieszczą się już bardziej uporządkowane szczegóły. Następnie prosimy fachowca danej dziedziny o dostarczenie nam treści fachowych, czyli np. w tym przypadku wszystkich słówek, które dotyczą danej dziedziny, charakterystyki pracy oraz typowych dialogów, które dotyczą usług i rozmów orbitalnych przy danej usłudze. Następnie teksty porządkujemy, słówka przyporządkowujemy do fiszek, czyli obrazujemy je, stwarzamy moduły sprawdzające wiedzę tzw. checkpointy i dopracowujemy grafikę, avatary itp. Materiał w języku angielskim pomimo, że jest tworzony przez nas, w ostatecznym etapie ląduje u tłumacza, w celu ostatecznej weryfikacji. W kolejnym kroku udajemy się do studia nagrań i wraz z lektorem dokonujemy zapisu fonetycznego tekstów. Potem wszystko ze sobą łączymy, opracowujemy test końcowy i gotowe. Proste, prawda? 

R - Czego Wam życzyć na nowej drodze zawodowej?

MW – Zapał mamy, pomysły są, strategia jest. To może tego, by podejście do uczenia się, do zgłębiania wiedzy było świadomą postawą biznesową każdego, kto chce poważnie podchodzić do swoich funkcji i obowiązków. To powinno w zupełności nam wystarczyć, a życzenie to jest przy okazji życzeniem, które zrobi dobrze każdemu z nas.

Zapraszamy do kontaktu oraz na nasze strony.

monika@beautyeducenter.pl

ola@besutyeducenter.pl

Strona www - www.beautyeducenter.eu

Platforma e-learning’owa - https://beautyeducenter.eu

Facebook: https://www.facebook.com/beautyeducenter/

Instagram: https://www.instagram.com/beauty_edu_center/

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC5fFHh46Hx2wsY5HlRvIQyA/featured

ZNAJDŹ NAS: