Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj Życie

Fundacja Rak’n’Roll zmienia schematy myślenia o chorobie nowotworowej i działa na rzecz poprawy jakości życia chorych na raka. Fundacja powstała w październiku 2009 roku z inicjatywy Magdy Prokopowicz, która po swoich doświadczeniach z chorobą onkologiczną chciała pomóc innym chorym w podobnej sytuacji.

2019-02-21 11:38:29

Od samego początku celem było stworzenie nowej jakości w sposobie mówienia o raku w przestrzeni publicznej. Przełamywanie tabu związanego z podejściem do raka w Polsce, zarażanie pozytywną energią. Dzięki idei Rak’n’Roll kobiety chore na raka zaczęły walczyć o swoją kobiecość w chorobie i o to, aby chorować godnie i leczyć się świadomiej. Tworzone programy są odpowiedzią na luki w systemie, a dotyczą potrzeb chorych i ich bliskich. Jeśli słyszałeś o fundacji założonej przez Magdę Prokopowicz – to właśnie Rak’n’Roll!

Jedną z pierwszych inicjatyw Fundacji był program Daj Włos!, w którym tysiące osób w całej Polsce oddają swoje ścięte włosy, by powstały z nich naturalne peruki dla kobiet w trakcie chemioterapii. Prawie 1200 peruk uszczęśliwiło już łyse piękności. Działania Rak’n’Roll inspirują do pozytywnego myślenia, dostarczają przydatnych rozwiązań, zmieniają wizerunek choroby w świadomości społecznej. Zawsze w myśl hasła: Łeb do słońca!

Obecnie w Polsce peruki z naturalnych włosów są tylko częściowo refundowane przez NFZ, a dopłata do nich jest wyjątkowo wysoka. W odpowiedzi na tą sytuację ruszyła akcja „Daj Włos!”. Fundacja Rak’n’Roll angażuje salony fryzjerskie i osoby, które zmieniając fryzurę, chciałyby zrobić dobry uczynek. Przekazanie Fundacji ściętych włosów, pozwoli na wykonanie naturalnych peruk dla kobiet poddających się chemioterapii. Za ich przygotowanie odpowiedzialna jest firma perukarska Rokoko. To tam rozpoczyna się długi i kosztowny proces wykonania peruki. Na wykonanie jednej potrzebne jest zebranie włosów aż od kilku osób. Na efekty warto jednak czekać. Peruki z włosów naturalnych znacznie lepiej się prezentują, a co więcej nie powodują alergii i są znacznie wygodniejsze. Przekłada się to również na ich wartość. Średni koszt takiej peruki dochodzi nawet do 5 tysięcy. Dzięki akcji „Daj włos!” kobiety, które walczą z rakiem mają szansę otrzymać za darmo perukę z włosów naturalnych. Dzięki temu mogą wyglądać znacznie lepiej i mają więcej siły w drodze do zdrowia. Z racji, że proces przygotowania peruk jest czasochłonny istnieje możliwość przekazania maksymalnie 30 sztuk peruk miesięcznie w całej Polsce.

Daj Włos! – Instrukcja ścinania włosów

Z jakich włosów można utkać perukę?

• minimalna długość to 25 cm mierzone na rozpuszczonych włosach;

• włosy należy przed ścięciem umyć, bez stosowania odżywki;

• włosów nie wolno pomieszać (końca z nasadą);

• włosy mogą być farbowane, ale nie mogą być rozjaśniane lub farbowane henną;

Włosy można obciąć w każdym salonie fryzjerskim, ważne jest, by były one ścięte według poniższych zasad:

1. Umyte i wysuszone włosy podziel na kilka pasm.

2. Każde pasmo zapleć w warkocz, po czym zwiąż gumką (najlepiej recepturką) dla bezpieczeństwa w kilku miejscach.

3. Warkocze utnij około 2 cm powyżej utrzymującej ich gumki (od strony głowy), nie należy ich wyrównywać.

4. Oznacz nasadę włosa, np. włóż pod gumkę karteczkę z napisem "nasada".

5. Ścięte i dokładnie wysuszone warkocze zawiń, np. w papier lub ręcznik kuchenny.

6. Wypełnij oświadczenie o przekazaniu włosów (dostępne na www.raknroll.pl/dajwlos)

8. Włosy wraz z oświadczeniem wyślij na adres:

Fundacja Rak'n'Roll

ul. Wiśniowa 59/6

02-520 Warszawa

Najczęstsze błędy, które uniemożliwiają wykorzystanie podarowanych włosów:

1. Obcinanie mokrych włosów
Włosy darowane na akcję Daj Włos! muszą być ścinane suche. Nawet odrobinę wilgotne włosy zaplecione w warkocze pleśnieją w drodze do Fundacji i niestety nie mogą być wykorzystane przy tworzeniu peruk.

2. Przesłanie włosów „luzem”, czyli niezaplecionych lub niezwiązanych w kucyk
Włosy przesyłane „luzem” najczęściej mieszają się w trakcie drogi, czyli nasada miesza się z końcówkami, a takie nie mogą być wykorzystane do tkania peruki.

3. Ścięcie włosów po nałożeniu odżywki
Włosy bez odżywki są wymagane, gdyż odżywki mogą powodować zmianę struktury włosa, ich zbytnie natłuszczenie lub wysuszenie.

Ostatecznej ocenie jakościowej włosy podlegają w firmie perukarskiej Rokoko Hair Company (www.rokoko.com.pl), z którą współpracuje Fundacja i która wykonuje i przekazuje peruki bezpłatnie.

Peruki są produktem użytku osobistego, dlatego wybór musi być przemyślany, gdyż nie podlegają one zwrotowi.

Peruki naturalne są produktem „surowym”. Bardzo często należy je dopasować. Ważna jest też pielęgnacja i modelowanie peruki, dlatego też tego typu informacje można uzyskać na miejscu od specjalistów.

Salon Rokoko nie wykonuje krótkich peruk naturalnych, najkrótsze sięgają do brody, min. 15 cm.

Peruki są tkane z włosów, które otrzymujemy w akcji Daj Włos! Najczęściej są to pasma ok. 25 cm, z których można stworzyć perukę o długości ok. 15cm. Dlatego większość peruk, które mogą zostać przekazane to te o długości mniej więcej do brody.

Przeważają peruki w kolorze naturalnym, słowiańskim. Jednak są to peruki naturalne, które można podcinać i farbować.

 

Dowiedz się więcej na: www.raknroll.pl

 

ZNAJDŹ NAS: