Pokochaj liczby, czyli jak statystyki i raporty pomagają Ci rozwijać biznes

Po raporty z działalności salonu warto sięgać, nie tylko planując większe inwestycje, ale także po to, aby na bieżąco kontrolować sytuację firmy. Statystyki pomagają ocenić, czy biznes rozwija się zgodnie z założeniami oraz zaplanować dalsze kroki tego rozwoju. Są „trudne”, ale warto je pokochać! Za co?

2019-10-25 13:28:19

Takie zestawienia to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat Twojego salonu. Zapewniają Ci lepszą kontrolę nad jego bieżącą sytuacją, a jednocześnie dostarczają wiedzy, która ułatwia podejmowanie trafnych decyzji – inwestycyjnych, organizacyjnych czy kadrowych. Choć czasami trudno je docenić, nie ulega wątpliwości, że stanowią naprawdę cenne narzędzie biznesowe! Jak się do nich przekonać?

Za co pokochać raporty finansowe?

Raporty finansowe pozwalają oceniać popularność produktów i usług, a także skuteczność akcji promocyjnych. Ponadto pomagają unikać kryzysów finansowych i ułatwiają podejmowanie decyzji o kolejnych krokach rozwoju firmy. Przydają się także wtedy, gdy potrzebujesz szybkiego wglądu do aktualnej sytuacji salonu – np. gdy jesteś na urlopie czy w delegacji i chcesz sprawdzić, jak radzi sobie Twój zespół.

Z takich statystyk dowiesz się między innymi: ile zrealizowano wizyt, jak wygląda sprzedaż produktów, jakie są aktualne przychody czy stan gotówki w kasie. Co ważne, w systemie Versum takie dane są generowane w czasie rzeczywistym, co oznacza, że każdy pobrany przez Ciebie raport będzie zawsze zawierał najświeższe informacje.

Za co pokochać raporty zadowolenia i powracalności klientów?

Wskaźniki powracalności i zadowolenia umożliwiają Ci realne prognozowanie liczby wizyt oraz przychodów. To znacznie ułatwia planowanie budżetu, zakup odpowiednich ilości produktów i kosmetyków oraz podejmowanie decyzji o ewentualnych inwestycjach. Dowiesz się z nich także, na ile klienci są zadowoleni z usług Twojego salonu, jak wielu z nich zdecydowało się umówić na kolejną wizytę oraz czy do któregoś z pracowników wracają szczególnie chętnie.

Dlaczego to ważne? Ponieważ wysiłek włożony w pozyskiwanie nowych klientów nie ma sensu, jeżeli salon nie jest w stanie ich zatrzymać. Zanim zainwestujesz w kampanię promocyjną, przeanalizuj więc najpierw wskaźnik powracalności. Zastanów się, jak go poprawić oraz jak zyskać lojalność obecnych odbiorców. Dodatkowo, jeżeli jeden z pracowników wyróżnia się gronem powracających klientów, sprawdź, na czym opiera się jego skuteczność i zadbaj o to, aby reszta zespołu uczyła się od niego.

Za co pokochać statystyki efektywności pracowników?

Efektywne i sprawiedliwe zarządzanie pracownikami może stanowić wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonych menedżerów. Nie ulega jednak wątpliwości, że to niezwykle ważna kwestia – Twój zespół pracuje przecież na sukces Twojego salonu. Warto więc sięgnąć po rozwiązania, które ułatwią Ci podejmowanie właściwych kroków w tym zakresie.

Raporty przedstawiające wyniki poszczególnych pracowników (przychody, liczba zrealizowanych wizyt, przepracowanych godzin itp.) pomogą Ci rzetelnie oceniać ich efektywność i odpowiednio reagować – nagradzać najlepszych oraz zapewniać niezbędne wsparcie tym osobom, które tego potrzebują. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej dbać o komfort pracy swojego zespołu i odpowiednio go motywować, a co za tym idzie – zwiększać jego skuteczność. Z pewnością pomogą Ci w tym także inne funkcje Versum, przeznaczone do zarządzania pracownikami – jak np. narzędzia do rozliczania czasu pracy, wynagrodzeń czy prowizji.

Nie sposób zaprzeczyć, że dobrze przygotowane statystyki to ogromna pomoc w prowadzeniu biznesu. Ułatwiają skuteczne eliminowanie jego słabości i unikanie nieprzyjemnych niespodzianek, a jednocześnie pielęgnowanie dobrych praktyk i prężne rozwijanie firmy. A choć ręczne przygotowanie zestawień bywało dotąd męczące i czasochłonne, dziś już nie musisz się tym martwić. Na pomoc przychodzi bowiem system Versum, który sam przygotuje dla Ciebie niezbędne zestawienia i sprawi, że miłość do raportów przestanie być trudna! Nie znasz jeszcze Versum? Zacznij korzystać za darmo na www.versum.pl i odkryj wszystkie jego możliwości.

ZNAJDŹ NAS: