„NASTĘPNY PROSZĘ!” czyli czytamy dalej!

Urodziłem się w Poznaniu w 1971 roku. Czas nastolatka to moje zafascynowanie muzyką rockową, punkową i hardcorową. I właśnie to najwcześniej ukształtowało mnie jako człowieka, fryzjera i muzyka. Od najmłodszych lat wiedziałem, że będę strzygł włosy, a od dziesiątego roku życia grałem już na perkusji w zespołach punk / hard core: Topór i Dead Division, a potem Parlament, Hacesja, X Respect X i Cymeon X. Grałem też w kilku osiedlowych efemerydach, które nie posiadały nazwy i nie wyszły poza mieszkaniowo-piwniczne próby.

2020-07-10 14:39:11
Autor:

Moje zespoły grały trasy lub koncerty z takimi zespołami jak Inkwizycja, Strife, Apatia, Homo Militia,H2O, Eye For An Eye, The Corpse, Regres, Slapshot, 108, Refused, Agni Hotra, Abhinanda, GaGa i wiele innych. Podczas koncertów nie raz strzygłem charytatywnie na potrzeby instytucji i osób, które z jakiś powodów były w trudnej sytuacji.

Oprócz tego moje życie to od ponad trzydziestu lat fryzjerstwo męskie. W swojej barberskiej Jamie, która wygląda trochę jak sala prób garażowej kapeli organizuję koncerty, wydarzenia kulturalne, szkolenia, premiery płyt i spotkania z muzykami i barberami. Bardzo lubię robić pokazy fryzjerskie, które są połączeniem rzemieślniczego sznytu i punkowej muzyki. Przede wszystkim jednak w Jamie po prostu codziennie strzyżemy włosy, bo to nasze najważniejsze zadanie. Moje życie definiują pielęgnowane przez lata pasja i miłość do fryzjerstwa męskiego. Od wielu lat pracuję codziennie po dwanaście godzin przyjmując klientów na fotelu fryzjerskim, który sam zaprojektowałem. W moim zakładzie pracują barberzy, którzy wykształcili się pod moim okiem. Po wejściu do „Adam Szulc Barber Shop” wiesz, że jesteś u fryzjera, dla którego ważna jest muzyka. Jama – tak… - to miejsce, gdzie zapachy kosmetyków z całego świata mieszają się z ostrą muzyką. To miejsce z charakterem właściciela.

Dwa lata temu ukazała się na rynku wydawniczym moja książka - elementarz o fryzjerstwie męskim. Jeden z recenzentów „Fryzjera Męskiego” napisał, że „…autor nie pisze piórem tylko werblem i brzytwą”. Coś w tym jest, bo dla mnie fryzjerstwo nie jest oderwane od mojego życia - jest jego integralną częścią.

W ostatnim roku dużo pisałem. Moja nowa książka „Następny Proszę!”, która ukaże się na koniec wakacji, to mieszanka pasji fryzjerskich, pop kulturowych i muzycznych. To zdecydowanie kontynuacja bestsellerowej „jedynki”. Jest to szeroka barberska perspektywa, która jest hybrydą rzemieślniczo-artystyczno-subkulturową.

Dzięki niej dowiesz się więcej o odjazdowych i tradycyjnych fryzurach czy kultowych fryzjerskich filmach.

„Następny Proszę!” to książka, w której opisując fryzury polityków, gwiazd popkultury, biografie najstarszych fryzjerów z całego świata i historię amerykańskich barber shopów, oglądam świat przez pryzmat fryzjerskiego rzemiosła. To zestaw opowieści, wiedzy i historii o fryzjerstwie, na których poznanie, zebranie i zrozumienie poświęciłem setki godzin i tysiące kilometrów w podróżach. Moją misją jest poszerzanie horyzontów wiedzy u ludzi młodych, którzy są przyszłością tego narodu, jak i u osób z branży fryzjerskiej, którzy powinni wiedzieć to i owo.

„Następny proszę!” to z jednej strony druga część „Fryzjera Męskiego”, z drugiej kilkaset stron opowieści fryzjera męskiego, który od 30 lat wykonuje zawód i z perspektywy fryzur, kosmetyków i salonów fryzjerskich patrzy na otaczającą rzeczywistość.

W środku nowego tomu znajdziecie między innymi:

 • opisy fryzur polityków, gwiazd z kręgów pop-kultury, subkultur i tego, jaki miały wpływ na modę, politykę, historię i show business. To analiza, z której wynika, że tylko i aż włosy i brody mają wpływ na całe nasze życie.
   
 • potężny rozdział o amerykańskich barber shopach - ich powstaniu, rozkwicie, przyczynach upadku i powolnym renesansie. Opowieść ma mocny rys historyczny. Opowiadam o ludziach, klimacie, narzędziach, kosmetykach, specyfice i o tym, co różniło tamte zakłady fryzjerskie od wszystkich innych. Wszystko oparte o badania, kwerendy w muzeach fryzjerstwa i przede wszystkim moje, osobiste rozmowy z barberami i osobami z branży fryzjerskiej.
   
 • 20 biografii emerytowanych (choć często wciąż pracujących) fryzjerów męskich z dziewięciu krajów z całego świata, m.in. z Polski, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Niemiec, Turcji czy Anglii. To poruszające historie barberów o miłości do zawodu, o tym, jak było, o tym co sprawia, że „ta robota to całe życie, a całe życie to ta robota….’’ . Te biografie również powstały na podstawie moich osobistych rozmów. W tym rozdziale poruszam życiorys 108-letniego najstarszego barbera świata wpisanego do Księgi Guinnessa - maestro Antoniego Mancinellego ze stanu Nowy Jork. Byłem ostatnim zagranicznym gościem przed jego śmiercią i przeprowadziłem z nim ostatnią, wzruszająca rozmowę…
 • Składniki kosmetyków, budowa skóry i włosa oraz jak czytać etykiety produktów z podziałem na te profesjonalne i detaliczne. Opis komponentów i sposób dobierania ich do rodzaju kosmetyków dopełniają technicznej strony.
   
 • Kolejna dawka kilkudziesięciu opisanych fryzur- ich historia, pochodzenie, zastosowanie - niektóre naprawdę zadziwiają

I inne!!

Bo tom drugi to książka zdecydowanie do CZYTANIA! Warto ją analizować, przeglądać i zaczytywać się w świecie, który na co dzień może nie być dostrzegany, a który ma bogate wnętrze i dłuuuugą historię.

Moje życie definiują 3xR czyli: Rodzina, Rytm i Rzemiosło - to widać w „Następnym”. Z tej książki jestem bardzo dumny.

Napisałem ją dla Was.

Zapraszam każdego z osobna w fascynującą,  fryzjerską podróż dookoła świata. Wystarczy zamówić książkę i od 1 września zanurzyć się we… włosach!

Adam Szulc

ZNAJDŹ NAS: