Sekret chłodnego blondu- jak projektować świadomą koloryzację w chłodnej tonacji.

Co musisz wiedzieć, projektując dobrą koloryzację w tonacjach chłodnych? Dlaczego personalizacja oraz edukacja klienta są kluczem do profesjonalizmu? W dzisiejszym artykule odpowiemy sobie na te wszystkie pytania i przeanalizujemy sobie proces tworzenia efektownych odcieni chłodnego blondu na włosach Twojej klientki. Poznasz moje wnioski i spostrzeżenia, które mam nadzieję- z sukcesem wprowadzisz w swoje codzienne działanie. Zaczynamy!

2022-10-11 23:59:11

Co musisz wiedzieć, projektując dobrą koloryzację w tonacjach chłodnych? Poziom rozjaśnienia włosa jest kluczowym aspektem mającym wpływ na uzyskanie czystej koloryzacji.

 Co to oznacza?

Nawet jeśli uzyskasz schłodzenie koloru na poziomie 7. lub 8. pamiętaj, że włos zawsze wypłukuję się do podstawy, do której został rozjaśniony. W przypadku np. poziomu 8. włosy tracą pigmenty z koloryzacji. Z tygodnia na tydzień będą pokazywały się ukryte pigmenty, które występują na tym poziomie kolorystycznym. W tym przypadku ukryte pigmenty to złoto i pomarańcz. Dlatego kluczową kwestią jest zaplanowanie procesu koloryzacji rozjaśniającej do efektu docelowego rozjaśnienia włosa na poziomie minimum 9. Świetnie, gdy uzyskasz równą 10. Ukryte pigmenty występujące na tym poziomie włosów są łagodniejsze. Oczywiście nadal występuje wtedy złoto, ale zdecydowanie łatwiej możemy je zneutralizować niż np. na poziomie 8. Pamiętaj, że nawet jeśli Twój klient nie oczekuje aż tak jasnego poziomu rozjaśnienia, to zawsze z poziomu 10. nie ma problemu, aby przyciemnić włosy o kilka poziomów. Masz wtedy gwarancję, że Twoja podstawa, czyli baza rozjaśnienia, jest na tyle czysta, że możesz wydobyć bardzo chłodny kolor blond, a proces wypłukiwania jest znacznie bardziej czysty.

Pamiętaj też, że – tak jak ustaliliśmy wcześniej – ukryte pigmenty na poziomie 10. są znacznie bardziej łagodne.  Po każdym mocniejszym rozjaśnieniu łuska włosowa jest znacznie bardziej otwarta. Oznacza to, że po koloryzacji włos będzie szybciej tracił pigment. Należy poinformować o tym klienta i wspomnieć, że przy każdym kolejnym procesie tonowania lub koloryzacji chłodny pigment bardziej wniknie we włókno włosa, a kolor będzie utrzymywał się dłużej.

Personalizacja oraz edukacja klienta kluczem do profesjonalizmu.

Analiza kolorystyczna jest podstawą przed zaplanowaniem dobrej, świadomej koloryzacji! Kolor cery, oczu, naczyń krwionośnych, opalenizna, nawet pieprzyki czy odcień żył pozwalają nam ustalić, jak zaprojektować koloryzację szytą na miarę. Twoim celem powinno być tworzenie koloryzacji spójnych oraz dopasowanych do klientki. Zwracaj również uwagę na zachowanie spójności jej włosów z makijażem i ubiorem. Mamy XXI wiek i należy być elastycznym. Na co dzień spotykamy coraz więcej młodych osób, które chcą próbować bawić się swoim stylem, wyglądem. Twoim obowiązkiem jako profesjonalisty jest wyedukować swojego klienta! Jeśli ktoś podczas wizyty w Twoim salonie chciałby uzyskać chłodny kolor, a jego cera jest bardzo ciepła i zdajesz sobie sprawę, że nie będzie to pasować, Twoim zadaniem jest poinformowanie klienta o tym, że kolor nie jest zgodny z jego naturą, natomiast przy dobrym make-upie oraz przy zmianie koloru ubrań na zdecydowanie bardziej stonowane jest szansa na przerobienie swojego look’u, aby był spójny. 

Wniosek: makijaż, ubiór oraz kolor włosów umożliwiają zabawę z przemianą typu kolorystycznego. 

Proces utrzymania koloru – o czym należy pamiętać?

Jeśli rozjaśniasz włosy kilkukrotnie, pamiętaj, że środki i końce mogą być bardziej uwrażliwione niż części przy nasadzie. Oznacza to, że mogą mocniej wchłaniać pigment farby lub tonera w porównaniu do części nasady. Jaki z tego wniosek? Proponując klientce fioletowy lub niebieki szampon, nie dziw się, że końce są idealnie chłodne, a części przy nasadzie wybijają do ciepła. Pamiętajmy, że edukacja klienta pod kątem dbania o włosy po rozjaśnieniu oraz używanie profesjonalnych produktów do codziennej pielęgnacji to bardzo ważne aspekty, pozwalające uzyskać nie tylko ładny kolor, ale również dobrą kondycję włosów. Dlatego wykorzystując swoje doświadczenie, musisz dołożyć wszelkich starań, aby wyedukować klienta w temacie indywidualnie dobranej pielęgnacji.

Ważne! Projektowanie koloru oraz zabawa przemianami typów kolorystycznych to jedna sprawa. Drugą jest natomiast projektowanie wizerunku na najwyższym poziomie. Kiedy to robimy, pamiętajmy, że za pomocą koloru oraz spójnego strzyżenia możemy wpływać na powiększenie/ pomniejszenie, rozszerzenie/zwężenie, wyeksponowanie lub czasem schowanie mankamentów widocznych na twarzy, szyi czy ramionach klientki.  Najczęściej popełniane błędy podczas koloryzacji włosów:

• nakładanie jednego koloru/tonera, bez uzyskania równej podstawy rozjaśniającej,

• brak określenia jasności włosa i niestosowanie się do zasad kolorymetrii,

• stosowanie się do ukrytych pigmentów na danym poziomie rozjaśnienia, co powoduje błędy w trakcie dobierania koloru lub tonera,

• wybranie koloru lub tonera na jaśniejszym poziomie kolorystycznym niż rozjaśniona podstawa.   

Życzę Tobie dobrej zabawy i mam nadzieję, że przeanalizujesz ten artykuł jeszcze raz w ramach inspiracji.

Tekst: Piotr Adaszkiewicz

Założyciel Pracowni CUTCUT HAIR GRAVITY oraz Męskiej Pracowni CUTCUT w Poznaniu. Jest także jednym z założycieli sklepu online Pomadziarz. Projekty: współpraca z reklamą VERSACE, kalendarz dla marki Sebastian Professional, autorska kolekcja GRAVITY i wiele innych. Z branżą szkoleniową ma styczność od 20. roku życia. Koncept edukacyjny przełożył na tworzących w pracowni CutCut, wspierając wszystkich swoim wieloletnim doświadczeniem, aby każdy mógł szlifować własne umiejętności. Inspiracje i naukę rozwija w londyńskich akademiach szkoleniowych.

 

ZNAJDŹ NAS: