Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów jest jednym z najczęstszych problemów, które są zgłaszane trychologom kosmetologicznym i fryzjerom. Przyczyn tego problemu jest wiele. Szczególnie u kobiet powinna być przeprowadzona szczegółowa diagnostyka (przy współpracy z lekarzem), gdyż w ich przypadku często przyczyna wypadania włosów nie jest tak łatwa do zdiagnozowania jak u mężczyzn.

2017-10-31 12:48:57
Ogólnie przyczyny nadmiernej utraty włosów możemy podzielić na:
Przyczyny mechaniczne – każdego rodzaju fryzury mocno naciągające włosy, które noszone są często. Wyrywanie włosów (trichotillomania), urazy;
Toksyczne – zatrucie metalami ciężkimi;
Choroby układowe;
Zaburzenia hormonalne;
Nieprawidłowe wchłanianie i choroby zapalne jelit;
Leki;
Choroby włosów i skóry głowy;
Inne, np: stres, anemia, ograniczenia dietetyczne, poród, karmienie piersią, odstawienie antykoncepcji, zabiegi z zastosowaniem chemii fryzjerskiej.
Szukając przyczyn, które doprowadziły do wzmożonej utraty włosów analizujemy również mechanizm w jakim do niego doszło.
Rozróżniamy trzy mechanizmy łysień:
Łysienie w mechanizmie anagenowym (dystroficznym). Na mieszek włosowy działa silny bodziec. W krótkim czasie dochodzi m.in. do zaniku opuszki, a wypadające włosy są włosami dystroficznymi.
Łysienie w mechanizmie telogenowym. W tym przypadku mamy do czynienia z czynnikiem szkodliwym o słabszej sile działania. Dochodzi do skrócenia fazy wzrostu, a włosy wypadają między 2-4 miesiącem od zadziałania niepożądanego czynnika.
Łysienie w mechanizmie mieszanym. Jak sama nazwa wskazuje łączy ze sobą wspomniane wyżej mechanizmy.
Określenie mechanizmu i znalezienie przyczyn nadmiernej utraty włosów pozwala na wprowadzenie konkretnych działań. Dobór odpowiednich zabiegów i ich częstotliwość będą podstawowymi punktami w tworzeniu programu terapii i kuracji trychologicznej.
Efekty tych działań przedstawię na przypadku młodej kobiety z łysieniem telogenowym, które jest jednym z najczęstszych przyczyn przerzedzeń. W tym konkretnym przypadku powodem przerzedzenia włosów był duży stres i odstawienie hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Na pierwszą wizytę klientka zgłosiła się już z lekko widocznym przerzedzeniem włosów. Zastosowany został program trychologiczny obejmujący kurację i terapię trychologiczną. Na początku częstotliwość zabiegów ustalona była co 14 dni. Następnie stopniowo częstotliwość ta była wydłużana najpierw do 20 a później do 30 dni. Protokół zabiegowy opierał się na zabiegach oczyszczania maską głębokooczyszczającą, stosowania tlenoterapii i infuzji tlenowej z ampułkami terapii szokowej przeciw wypadaniu włosów oraz kuracji przeciwstarzeniowej. Do domu zalecony został delikatny szampon i lotion przeciw wypadaniu włosów.
Efektem zabiegów (program trychologiczny trwał 4 miesiące) była poprawa kondycji włosów, zwiększenie ich grubości i zwiększenie liczby włosów w zespołach mieszkowych oraz znaczna poprawa stanu skóry głowy i ustanie objawu trichodynii.
Należy mieć na uwadze fakt, że nie zawsze zwiększona ilość włosów na szczotce jest powodem do niepokoju. W przypadku, kiedy włosy nie były czesane przez kilka dni dochodzi do ich naturalnej kumulacji.
Niemniej jednak, każda wzmożona utrata włosów powinna być skonsultowana ze specjalistą.
Weronika Patrycja Słupek – trycholog kosmetologiczny, autorka książki „Trychologia kosmetyczna. Pielęgnacja skóry głowy i włosów”, wykładowca WSIiZ, szkoleniowiec.
 

Tekst: Weronika Patrycja Słupek
 

GALERIA

ZNAJDŹ NAS: