Weronika Patrycja Słupek - Łojotok

Przetłuszczanie się skóry głowy zaraz po nadmiernej utracie włosów jest jednym z bardziej uciążliwych problemów z jakimi zgłaszają się do nas klienci. Nieestetycznie wyglądające tłuste włosy już kilka godzin od umycia powodują duży dyskomfort. Tłuste włosy to nie jedyny problem. Często na skórze głowy pojawiają się krostki, a skóra staje się swędząca, zaczerwieniona i podrażniona.

2017-11-16 07:52:21
Czynniki, które wpływają na wzmożoną pracę gruczołów łojowych
Na pierwszym miejscu zawsze wymienia się czynniki hormonalne. Dlatego jeśli do naszego gabinetu zgłosi się osoba mająca problem z przetłuszczaniem się skóry głowy należy pokierować ją do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Należy również pamiętać, że często to nie jest jedyna przyczyna.
Kolejne czynniki, które wpływają na stan naszej skóry i włosów to niewłaściwa pielęgnacja oraz niedokładnie wykonywany proces mycia. Często są stosowane źle dobrane szampony, które zbyt mocno oczyszczają skórę głowy a ta produkuje więcej substancji łojowej, by się chronić. Zbyt ciepła woda stosowana do mycia głowy oraz zbyt intensywne tarcie skóry podczas mycia jak również suszenie gorącym powietrzem z suszarki wpłynie na intensywność pracy gruczołów. Kolejnym błędem pielęgnacyjnym jest szczotkowanie włosów i częste dotykanie ich dłonią.
Czynnikami, które będą również niekorzystnie wpływać na wygląd naszych włosów są cykle biologiczne, przyjmowane leki czy nawet zanieczyszczenie środowiska i stosowanie nadmiernej ilość środków do stylizacji.
Nie można tu pominąć również naszej diety czy czynników nerwowych. Dieta, która opiera się na przetworzonej żywności, obfitująca w tłuszcze, węglowodany, słodycze i ostre przyprawy będzie nasilać problem z przetłuszczaniem się skóry. Niedobory witamin także mogą pogorszyć problem (witaminy: A, E, C, witaminy z grupy B).
Dwa zabiegi zalecane w łojotoku:
DARSONWALIZACJA. Wykonanie tego zabiegu na skórze głowy umożliwia przede wszystkim pelota grzebieniowa. Wykorzystywany jest tu prąd wielkiej częstotliwości. Podczas zabiegu wytwarza się ozon, który ma właściwości bakteriobójcze oraz wysuszające. Darsonwalizacja ma również za zadanie poprawić krążenie w skórze głowy, wzmocnić stopień wchłanialności aplikowanych preparatów przeciw łojotokowi oraz wzmacniających wzrost włosów. Idealnie nadaje się do wysuszania wykwitów trądzikowych na skórze. Należy pamiętać, że darsonwalizację wykonujemy na suchej skórze głowy. Nie wolno stosować bezpośrednio przed zabiegiem preparatów na bazie alkoholu i oczywiście należy wykluczyć przeciwwskazania. Najważniejsze z nich to: metalowe elementy w ciele, rozrusznik serca, nowotwór, padaczka, ciąża i karmienie piersią.
INFUZJA TLENOWA. Zabieg nieinwazyjny. Polega na podawaniu odpowiedniej zawartości ampułki bezpośrednio na skórę głowy za pomocą tlenu pod ciśnieniem. Już sam tlen działa na bakterie beztlenowe i wycisza pracę gruczołów łojowych. Zabieg dotlenia skórę i pomaga w gojeniu się stanów zapalnych. Specjalistyczne procedury Welloxy ułatwiają pracę podczas zabiegów przynosząc zadowalające efekty.
Układając program zabiegów trychologicznych należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji domowej, która podtrzyma wypracowane efekty. Klient również musi przestrzegać zalecań związanych z dietą i trybem życia.
Weronika Patrycja Słupek – trycholog kosmetyczny, autorka książki „Trychologia kosmetyczna. Pielęgnacja skóry głowy i włosów”, szkoleniowiec Akademii FT Concept, wykładowca WSIiZ.
 
 
Zdjęcia: archiwum autorki
Tekst: Weronika Patrycja Słupek
 

GALERIA

ZNAJDŹ NAS: