Zielony Salon - przepis na ekologiczną markę

Światowe fryzjerstwo podąża za trendem zrównoważonego rozwoju i ekologii. Świadczy o tym ogromna popularność wśród sław i celebrytów takich miejsc jak A-List Salon w Los Angeles czy Hale Organic Salon w Nowym Jorku. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Społeczeństwo dojrzewa do odpowiedzialności ekologicznej i chce dbać o zasoby przyrody Matki Ziemi. Spędzając chwilę relaksu w salonie fryzjerskim chcemy odprężenia, którą w naturalny sposób zapewnia przyroda i zieleń, tak deficytowa w dużych, betonowych metropoliach.

2018-09-05 13:16:09

Tradycyjne fryzjerstwo jest mało ekologiczne. Salony fryzjerskie każdego dnia zużywają wodę i energię elektryczną oraz produkują dużo odpadów. Istnieje mnóstwo sposobów, by znacznie zmniejszyć wpływ salonu na środowisko, a co za tym idzie poprawić perspektywę lepszego życia wszystkich mieszkańców Ziemi dziś i w przyszłości.

Na wstępie warto przeanalizować wystrój salonu. Czy meble i dekoracje są wykonane z naturalnych, surowych materiałów, które pozyskiwano lokalnie? Jeśli planujemy przemeblowanie w salonie warto o to zadbać, ponieważ w ten sposób miejsce zyska ekologiczny charakter a emisję CO2, pochodzącą z transportu wyposażenia, zredukujemy do minimum.

Skoro o amtosferze mowa… . Warto zwrócić uwagę na jakość powietrza w salonie. Niestety z racji używanych chemicznych preparatów w większości salonów panuje stosunkowo wysokie stężenie amoniaku i formaldehydu - toksycznych substancji, negatywnie wpływających na samopoczucie i zdrowie. Możemy skutecznie je usunąć, wprowadzając do salonu gatunki roślin doniczkowych, które mają zwiększoną zdolność pochłaniania toksyn. Dodatkowo obecność roślin sprawi, że salon w naturalny  sposób uzyska „dziki’ charakter.

Dążąc do optymalizacji ekologicznej salonu niezwykle ważnym aspektem jest minimalizacja zużycia prądu i wody. Szczególną uwagę warto zwrócić na oświetlenie. Salon powinien maksymalnie wykorzystywać światło naturalne, które nie tylko jest ekologiczne ale również najlepsze do analizy koloru włosów. W tym celu warto utrzymywać w czystości szyby, świetliki i witryny salonu. Wszystkie żarówki w salonie powinny być energooszczędne i oznaczone skrótem CLF(Compact Fluorescent Lights). Żywotność żarówek tego typu jest 10 razy dłuższa od tradycyjnych, dodatkowo wykorzystują one 66% mniej energii. Oszczędność zasobu wody uzyskamy reperując cieknące krany oraz montując reduktor przepływu i perlator w kranie. Ta inwestycja zwróci się niemal natychmiast. Oszczędność wody w tym przypadku sięga aż 50%.

To tylko niewielka część z szeregu możliwości, jakie może wprowadzać proekologiczny salon. Te i inne sposoby optymalizacji ekologicznej wdraża program Zielony Salon. Jego celem jest redukcja generowanych odpadów, nadmiernego zużycia prądu i wody oraz kreowanie zielonej marki salonów fryzjerskich. Zielony Salon to pierwsza inicjatywa, rozwiązująca w sposób kompleksowy problemy ekologiczne, oferując program doradztwa i wdrażając konkretne rozwiązania, których skutkiem jest zrównoważony, przyjazny środowisku i odpowiedziany społecznie rozwój salonów.

Włącz swój salon do programu już dziś, rejestrując się na stronie:
https://goo.gl/forms/I1kQNiMUIvlRBXPJ3

Więcej informacji na:
https://bit.ly/2Ke7i3e

oraz na wydarzeniu programu: https://www.facebook.com/events/668953396787119

ZNAJDŹ NAS: