Mowa agresji

Nazywam się Oskar i mam potrzebę powiedzieć to głośno. Chociaż nie każde zdanie mnie dotyczy osobiście, to nie mam na to zgody, że tak się dzieje. Chcę powiedzieć głośno, że przemocą jest pytanie kogokolwiek, kiedy będzie miał dzieci. Czy ma już narzeczonego czy narzeczoną? Czy zamierza rzucić palenie? Czy zacznie się w końcu normalnie ubierać? Publiczne komentowanie czyjegoś wyglądu, szczególnie wagi, jest przemocą.

2019-02-14 10:34:40

Przemocą jest publiczne budzenie poczucia winy w stylu “gdybyś mnie kochał, to byś…”. Trenowali nas tak od dziecka, zmuszali do przytulania obrzydliwych ciotek z długimi czerwonymi paznokciami i siadania na kolanach wujkom, palącym tanie papierosy i śmierdzącym wódą – to też przemoc.

Przemocą jest niesłuchanie czyjejś odmowy dotyczącej chęci zjedzenia czy wypicia czegokolwiek. Dotykanie bez czyjejś zgody. Wmuszanie żarcia czy poglądów politycznych w stylu: „gdybyś był prawdziwym Polakiem, to byś…”.

Przemocą jest wykluczanie kogokolwiek z grona normalnych ludzi w stylu: „to trzeba być idiotą, żeby tak myśleć”, “Ty chyba nienormalny jesteś”, „wariatka z Ciebie”.

Przemocą jest dopasowywanie kogokolwiek do schematu „mogłabyś wyglądać jak kobieta”, „zrób coś ze sobą, jakoś inne laski mają czas, by się podmalować czy coś zrobić, a Ty jak kocmołuch wyglądasz”. Przemocą jest pouczanie, karanie, grożenie, straszenie, wykpiwanie, wyszydzanie, zdradzanie sekretów i tajemnic. Przemocą jest wszystko, co nie szanuje granic drugiego człowieka.

I jak to wszystko napisałem, to uświadomiłem sobie, że i ja, i moi rodzice, i moi dziadkowie, i moi przyjaciele, i bliscy – wszyscy jesteśmy wychowani w kulturze przemocy i w ogóle jej nie zauważamy. Nie widzimy, że dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane i że wymyślając innym ich życie, nie chcemy ich widzieć prawdziwymi.

Dlatego postanowiłem sobie prywatnie i ustanowiłem 2019 rokiem bez przemocy. Będę tropił, opisywał, uświadamiał, gdy się gdzieś z nią spotkam. Jeśli chcesz dołączyć, daj like albo skomentuj na moim facebooku. Im więcej będziemy o tym mówić, tym mniej jej będzie wokół. Działajmy!

OSKAR BACHOŃ

ZNAJDŹ NAS: