Znaczenie strzyżenia we fryzjerstwie

Zaraz po wyjściu od fryzjera włosy z reguły wyglądają olśniewająco i świetnie się układają. Niestety samodzielne układanie fryzury, często stanowi nie lada wyzwanie. Nierzadko wymaga użycia całego arsenału kosmetyków i przyrządów. Każdy klient salonu fryzjerskiego oczekuje, że usługa, która jest wykonywana, spełni jego oczekiwania i zostanie wykonana profesjonalnie. Pozwoli to bowiem zaoszczędzić czas i nerwy związane z porannym doprowadzeniem niesfornych kosmyków do ładu. Dobre wrażenie, porządek na stanowisku pracy oraz zadowolenie klienta z efektu końcowego decyduje o tym, czy skorzysta jeszcze z usług określonego salonu fryzjerskiego.

2019-02-20 14:54:49

Najistotniejszym elementem mojej pracy jest zatem właściwe strzyżenie włosów. Jest ono podstawą każdej fryzury. Dlatego dla każdego fryzjera niezmiernie ważne jest nabycie ugruntowanej wiedzy w tym zakresie i opanowanie technik strzyżenia. Dopiero wtedy nasza kreatywność w tworzeniu nowatorskich rozwiązań nie zostanie ograniczona. Perfekcyjne strzyżenie wymaga oprócz nieustających ćwiczeń i rutyny także pogłębiania wiedzy na temat zmian długości włosów dostosowanych do formy i typu fryzury. Corocznie wyznaczane trendy mody wyraźnie pokazują, że fryzjer musi wciąż je śledzić oraz rozwijać swoje techniki pracy, aby móc sprostać indywidualnym życzeniom klientki.

Jako młoda, początkująca fryzjerka, zawsze byłam zafascynowana nożycami i strzyżeniem. Marzyłam o tym, aby móc przenosić na głowę klienta swoje pomysły. Z zazdrością obserwowałam doświadczonych fryzjerów, jak strzygą i układają włosy. Postawiłam na rozwój i podążałam za ciekawymi szkoleniami, zgłębiałam swoją wiedzę i doskonaliłam warsztat. Przez lata analizowałam niemalże każdą ostrzyżoną głowę. Doszłam do wniosku, że idealne strzyżenie to takie, które pasuje do twarzy i osobowości klienta, a także do jego struktury włosa. Umyte i wysuszone przez klienta w domu włosy, powinny dobrze się układać, trzymać formę, a włos przy ruchu głową powinien pracować i zawsze wracać na swoje miejsce. Dla mnie strzyżenie włosów jest sztuką przestrzenną i stanowi ogromną odpowiedzialność. Cięcie i koloryzacja powinny tworzyć spójną całość i być swoim wzajemnym podkreśleniem i uzupełnieniem.

Kolejną bardzo istotną rzeczą są nożyce! OSOBIŚCIE UWAŻAM JE ZA PRZEDŁUŻENIE MOJEJ RĘKI. Wysokiej jakości nożyczki fryzjerskie to podstawowe narzędzie pracy każdego fryzjera. Obecnie na rynku znajdziemy wiele modeli o różnych parametrach, zatem wybór nie należy do najłatwiejszych. Pamiętajmy, że w dużej mierze właśnie od nożyczek zależą efekty naszej pracy. Włosy powinny zostać „ucięte”, a nie „szarpnięte” słabiej jakości ostrzem. Aby włos był szczelny na końcach i nie rozdwajał się, łuska musi zostać domknięta. Pamiętajcie, że do strzyżenia kompaktowego należy używać innych nożyc, niż do miękkiej personalizacji. Degażówki również powinny być wysokiej jakości i w różnych odsłonach, by w zależności od pożądanego efektu, dobrać odpowiedni ich rodzaj. Jeżeli wykonujemy strzyżenie nożem chińskim, należy zawsze pamiętać, by po cięciu wymieniać ostrze. Musi być ono nowe, ostre, żeby nie szarpało włosa, tylko płynnie go skracało niezależnie od techniki strzyżenia.

Na sukces naszej pracy składa się zatem wiele elementów. Uważam, że nawet najmniejszy szczegół ma ogromne znaczenie. By wykonać bardzo dobre strzyżenie, nie wystarczy wiedza zgłębiana latami, szkolenia, analiza włosów i kształtu głowy klienta. Ogromną rolę odgrywa właściwe przygotowanie włosów do strzyżenia, mycie i nawilżenie. Posiadanie odpowiednich narzędzi fryzjerskich znacznie ułatwi oraz często przyspieszy proces strzyżenia lub modelowania. 

Zachęcam zatem Was wszystkich, szczególnie tych, którzy czują się wypaleni zawodowo, do uczęszczania na kursy, szkolenia czy warsztaty lub do znalezienia sobie instruktora, mentora, który obudzi w Was z powrotem serce do zawodu i pokaże nową drogę, nowe spojrzenie na świat fryzjerstwa. Namawiam także do korzystania z dobrych sprzętów do strzyżenia. Jest to inwestycja w naszą pracę. Dobry sprzęt to okazanie szacunku naszej pracy i włosom klienta, które są materiałem naszych projektów. Strzyżenie jest jak rzeźbienie. Przestrzeń i forma muszą ze sobą współgrać. Projektowanie strzyżenia to odpowiedni dobór koloru, kształtu, linii, proporcji i struktury!
 

Jagoda Korzeniewska

Złoty Medalista OMC Stylist Award Paris 2018

II Vice Mistrz Świata

Mistrz Polski

„...bo moje serce wypełnia sztuka, którą jest fryzjerstwo...”

 

ZNAJDŹ NAS: