Idealna fryzura ślubna – etapy współpracy z pannami młodymi

Tworzenie fryzur ślubnych to jeden z najbardziej wymagających, ale też najbardziej satysfakcjonujących aspektów pracy fryzjera. Z jednej strony ciąży na nas duża odpowiedzialność, aby sprostać wymaganiom panny młodej w tym ważnym dla niej dniu, z drugiej strony możliwość tworzenia sztuki, jaką są upięcia ślubne, i wdzięczność zadowolonych klientek są bezcenne. Świadomość, że w dniu ślubu nie ma miejsca na potknięcia może być dość przytłaczająca, jednak jeśli przygotujemy się odpowiednio z wyprzedzeniem, ograniczymy do minimum ryzyko niepowodzenia. Co zrobić, aby współpraca z pannami młodymi układała się perfekcyjnie od początku do końca?

2019-07-08 10:47:37

Przede wszystkim musimy pamiętać, że fryzura ślubna to nie jest zwykła wizyta w salonie fryzjerskim. Uczestniczymy w przygotowaniach panny młodej do jednego z najważniejszych w jej życiu dni, jeśli więc podjęliśmy się tego, musimy stanąć na wysokości zadania i nie przysparzać klientce (ani sobie) niepotrzebnego stresu. Jako doświadczona stylistka fryzur ślubnych mam wypracowany cały proces współpracy z pannami młodymi i podzielę się z Wami metodami, które sprawdzają się u mnie.

Procedury

Wprowadzenie procedur usprawniających komunikację zdecydowanie ułatwia pracę z pannami młodymi, zwłaszcza w natłoku napływających wiadomości w sezonie ślubnym. Od czego więc zacząć? Wyobraźmy sobie, że właśnie w tej chwili odczytujemy wiadomość od przyszłej panny młodej (PPM) z pytaniem o dostępność terminu. Już na tym etapie musimy zadać PPM najważniejsze pytania: interesuje nas przede wszystkim dokładna data i godzina ceremonii oraz typ włosów PPM (dzięki temu będziemy w stanie określić mniej więcej czas potrzebny na wykonanie uczesania). Dobrze jest też od razu przedstawić ofertę cenową (żeby uniknąć nieporozumień na późniejszym etapie) i ewentualne warunki współpracy. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest ustawienie automatycznej wiadomości zwrotnej z powyższymi pytaniami i informacjami lub umieszczenie ich przy formularzu kontaktowym. Wtedy część komunikacji przeprowadzona jest automatycznie, a my uzyskujemy od razu wszystkie niezbędne informacje. Załóżmy, że mamy termin, a klientce odpowiadają warunki cenowe. Co dalej?

Fryzura próbna

Po zapisaniu klientki na termin właściwy dobrze jest ustalić termin fryzury próbnej. Fryzura próbna to konieczność i dobrze jest przekonywać do niej niezdecydowane klientki. Nawet wyjątkowo przeciwne fryzurze próbnej PPM ulegają, kiedy usłyszą, że:

 • niekoniecznie muszą czuć się dobrze we fryzurze, którą widziały wcześniej tylko na zdjęciu,
 • fryzura, która jest ich inspiracją może zupełnie inaczej prezentować się na ich typie włosów, przy ich budowie twarzy i z ich suknią,
 • żeby zapewnić jakość i trwałość fryzury, fryzjer musi najpierw poznać włosy PPM.
 • Termin fryzury próbnej dobrze jest ustalić w nie za dużym odstępie czasu od fryzury ślubnej.

Jak przygotować klientkę do fryzury próbnej?

Po zapisaniu klientki na termin czesania ślubnego i próbnego przesyłam jej wszystkie niezbędne informacje w formie elektronicznego dokumentu, co bardzo Wam polecam. Dzięki temu unikam wielu nieporozumień i niedomówień. Dokument, który otrzymuje ode mnie klientka, zawiera:

 • datę, godzinę i miejsce wykonania usługi,
 • dane kontaktowe do mnie,
 • informacje o płatności,
 • informacje o dopuszczalnych spóźnieniach,
 • informacje o ewentualnych zadatkach,
 • informację o tym, kiedy i jak klientka powinna umyć włosy przed wykonaniem fryzury,
 • informację o tym, jak się ubrać na czesanie próbne i właściwe (na próbne jasne kolory, żeby fryzura dobrze wyglądała na zdjęciach, na czesanie właściwe coś rozpinanego, żeby nie uszkodzić uczesania).

Od tej chwili wszystko jest ustalone i kolejne działania podejmujemy na etapie czesania próbnego.

Czesanie próbne

Na czesanie próbne dobrze jest zarezerwować sobie więcej czasu, żeby móc w spokoju wysłuchać potrzeb klientki. PPM nie zawsze są zdecydowane na konkretną fryzurę, a czasem ich wybór jest kompletnie nietrafiony. Nasza rola polega na tym, aby dobrać klientce fryzurę, która będzie idealnie do niej pasowała i w której będzie się czuła komfortowo. Wybierając fryzurę, bierzemy pod uwagę:

 • codzienne przyzwyczajenia PPM,
 • styl wesela i sukni,
 • typ włosów,
 • ewentualne cechy,  które PPM chce zatuszować (okrągła twarz, odstające uszy itp).

Podczas tworzenia uczesania próbnego niezwykle istotna jest komunikacja – pytajmy klientkę, czy dobrze czuje się w naszej fryzurze, czy wszystko jej odpowiada, czy podążamy w dobrym kierunku. Udana fryzura ślubna to efekt naszej współpracy, a nie indywidualnej artystycznej wizji fryzjera.

Kiedy czesanie próbne zakończymy z sukcesem i klientka akceptuje efekt końcowy, koniecznie róbmy zdjęcia i notujmy etapy powstawania fryzury. Czesanie próbne i właściwe dzieli często wiele tygodni, przez ten czas możemy kompletnie zapomnieć, w jaki sposób stworzyliśmy uczesanie i przysporzy nam to niepotrzebnych nerwów. Dobrze jest też poprosić klientkę, aby obserwowała fryzurę do końca dnia i podzieliła się z nami ewentualnymi uwagami, żebyśmy wiedzieli, co będzie wymagało szczególnej uwagi w dniu ślubu.

Dzień ślubu

Zanim zabierzemy się za czesanie ślubne, dobrze jest zapytać klientkę, czy powtarzamy wszystko dokładnie tak, jak na czesaniu próbnym, czy zachodzą jakieś zmiany. Czasem PPM w dniu ślubu kompletnie zmieniają wizję swojej fryzury. Czy zgodzicie się zrobić zupełnie inne uczesanie niż na próbie, to już kwestia indywidualna. Ja zgadzam się, o ile nowy pomysł klientki ma sens, w innym przypadku łagodnie przekonuję ją, aby pozostać przy pierwotnej decyzji.

Pamiętajmy, że dzień ślubu to wyjątkowy i ważny dla klientek czas, który niestety bywa też stresujący. Nie dokładajmy naszym pannom młodym nerwów – niech wiedzą, że mogą na nas liczyć. Dokładne przygotowanie się do tego dnia sprawi, że z pewnością i spokojem wyczarujemy na głowach naszych panien młodych ich wymarzone upięcia.

Jeśli temat współpracy z pannami młodymi Was zainteresował i chcecie uzyskać więcej informacji, zapraszam Was do skorzystania z mojego szkolenia online: „Zostań stylistą fryzur ślubnych”. Szkolenie składa się z 7 części i przygotowuje do rozpoczęcia działalności jako wyspecjalizowany fryzjer ślubny.

Jeśli natomiast chcecie doskonalić swoje umiejętności praktyczne, szkolenie – „Fryzury ślubne i okolicznościowe” zapewni Wam solidną bazę wiedzy. Oba szkolenia znajdują się na mojej platformie szkoleniowej: szkolenia.juliannajanczak.pl

 

Tekst: Julianna Janczak

 

Julianna Janczak

Właścicielka Pracowni Fryzur Ślubnych i współzałożycielka Pracowni Wizerunku Cud Miód we Wrocławiu. W latach 2017–2018 Hair Coach Wella Academy. Założycielka platformy szkoleniowej dla stylistów fryzur ślubnych: szkolenia.juliannajanczak.pl.

 

Foto: Natalia Solnica

Makijaż: Katarzyna Pasek

Modelka: Wiktoria Dakowicz

ZNAJDŹ NAS: