Radosna strona fryzjerstwa...

Na co dzień pracujemy w salonach, staramy się sprostać wymaganiom naszych klientów i wykonywać nasze obowiązki z najwyższą starannością. Niejednokrotnie pracujemy pod ogromną presją czasu, każdy klient bardzo się spieszy, my także – chcąc wykonać usługę dobrze i szybko. Jednak zawsze powtarzam... fryzjer nie jest robotem, nie może i nawet nie powinien pracować na akord. Powinien być skoncentrowany, mieć swobodę czasu i pracy. Konieczność połączenia indywidualnych predyspozycji, zdolności manualnych, kreatywności, a nawet dobrze rozwiniętych umiejętności miękkich, wskazuje na to, że nie każdy może wykonywać ten zawód.

2019-11-29 11:54:38

Każdy ceniący się fryzjer nie spoczywa na laurach i nieustannie poszukuje nowych inspiracji oraz możliwości rozwoju. Wiąże się to z odbywaniem dodatkowych kursów, które umożliwią zapoznanie się z obowiązującymi trendami, pozwolą zgłębić posiadaną już wiedzę oraz poszerzyć umiejętności o nowoczesne techniki fryzjerskie. Precyzja w tym zawodzie także jest niezwykle istotna. Nie od dziś wiadomo, że pośpiech jest złym doradcą, dlatego należy odpowiednio zaplanować czas, jaki jest wymagany do wykonania konkretnej fryzury. Niestarannie upięty kok, nierównomiernie ufarbowane lub nierówno przystrzyżone włosy mogą rozczarować klienta i wzbudzić u niego nieprzyjemnych emocji, a fryzjerowi przysporzyć wiele niepochlebnych opinii. Może się wydawać, że odpowiednie zaplanowanie harmonogramu pracy rozwiązuje problem pośpiechu, jednak nie zawsze wszystko można przewidzieć. Istnieją bowiem sytuacje, kiedy w trakcie strzyżenia lub modelowania klient zmienia całkowicie zdanie lub nie jest zadowolony z dotychczasowych efektów. Profesjonalny fryzjer potrafi umiejętnie zreorganizować zaplanowane czynności i wymyślić kreatywne rozwiązanie. Umiejętność pracy pod presją czasu wiąże się także z odpornością na stres. Nie można wpadać w panikę, należy zachować trzeźwość umysłu i znaleźć rozwiązanie, które usatysfakcjonuje klienta.

W zawodzie fryzjera istotną rolę odgrywają także wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne. Powinien on nie tylko starać się jak najlepiej zrozumieć oczekiwania klienta, ale także umiejętnie opisać to, czego można się spodziewać po skończonej wizycie. Dodatkowo, wiele osób przychodzi do salonu nie tylko po to, by coś zmienić w swoim wyglądzie, ale także, by miło spędzić czas, dlatego warto, by fryzjer potrafił w sposób zręczny i taktowny poprowadzić rozmowę. Przede wszystkim jednak dobry fryzjer powinien posiadać twórczą wizję stworzenia najbardziej wysublimowanych fryzur. Musi umieć znaleźć swój własny, oryginalny styl. Poza perfekcyjnie opanowanym rzemiosłem podstawą w tym niezwykle kreatywnym zawodzie jest umiejętność wyrażenia siebie.

Bardzo często jest tak, że zapominamy o tym wszystkim. Zapominamy o tym, że nasza praca ma także wydźwięk artystyczny. Fryzjerstwo to tworzenie, to analiza koloru i potrzeb klienta. Chciałabym bardzo zachęcić wszystkich fryzjerów, by spojrzeli na ten zawód z sercem i ze spokojem. Czytajcie na bieżąco wszystkie czasopisma branżowe, uczestniczcie w targach i szkoleniach. Zachęcam, byście po prostu byli i tworzyli, dali sobie przestrzeń. Oczywiście niewielu jest klientów, którzy zgodzą się na ekstrawaganckie eksperymenty, gdyż nie pozwala im na to praca lub najzwyczajniej w świecie boją się radykalnych zmian w wyglądzie.

Warto od czasu do czasu zaprosić klientkę jako modelkę i zrobić coś naprawdę fajnego. Dać upust swojej wyobraźni, zabawić się włosami. Fryzjerstwo to magia koloru, to proces... Tworząc fryzurę, planujemy strzyżenie, jego podział i kolor, który będzie podkreślał cięcie. Zapraszając na sesję modelkę, która może być naszą koleżanką lub klientką, możemy puścić wodze fantazji. Możemy ustalić strzyżenie lub stylizację, pójść na kompromis. Zachęcić modelkę do czegoś odważnego. Warto wcześniej zastanowić się nad wybranym tematem, mieć punkt zaczepienia. Wydobądźcie siebie i postarajcie się przełożyć własne emocje na włosy i ubranie modelki. Możemy użyć włosów sztucznych, tresek, peruk... Przy planowaniu sesji warto również zadbać o ciekawe dodatki i ozdoby do włosów. Dzięki nim stylizacja nabierze niepowtarzalnego, wielowymiarowego charakteru. Dajcie sobie prawo do tego, by wyjść poza ramy fryzjerstwa salonowego. Nie zastanawiać się czy klient jest zadowolony czy nie, tylko działać.

Ja zawsze z ogromną przyjemnością i zapałem uczestniczę w różnego rodzaju projektach artystycznych, w których mogę wyjść poza ramy i puścić wodze fantazji, dając jednocześnie upust swoim emocjom. Fryzjerstwo jest sztuką, swego rodzaju grą emocji i wyobraźni. Robienie sesji foto, stylizacja, wymaga oczywiście niezwykłego zaangażowania czasu i pracy, ale emocje, więź z modelką, wesołe sytuacje oraz perfekcyjny efekt końcowy dają ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia... Zapewniają pewnego rodzaju uczucie wolności i niesamowicie pobudzają kreatywność.

Życzę każdemu z Was uzyskania radości z zawodu i wypracowania w sobie wolności, wyobraźni i wyjścia poza ramy klasycznego fryzjerstwa.
     

...moje serce wypełnia sztuka, którą jest fryzjerstwo...

Jagoda Korzeniewska

Złoty medalista Global Stylist Award OMC

Brązowy medalista Mistrzostw Świata OMC

Mistrz Polski

ZNAJDŹ NAS: