Jak pracować nad sobą w branży fryzjerskiej?

Piszę o wiedzy, którą sam stosuję w swoich działaniach. O wiedzy, której uczyłem się od osób wybitnych. Dzięki tym wnioskom zdecydowanie poprawisz swoją efektywność, jeśli tylko je zastosujesz. Zapraszam do lektury.

2020-07-09 10:17:19

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Jak efektywnie zarządzać czasem,
  • Jak lokalizować mocne i słabe strony w nas i w zespole,
  • Gdzie zdobywać i jak odpowiednio filtrować wiedzę.

Jak efektywnie zarządzać czasem?

Zgodzisz się ze mną, że w obecnej sytuacji, która panuje na świecie mamy aż nadto czasu, który możemy przespać, spędzić z rodziną albo wykorzystać na efektywny rozwój siebie i naszego zespołu, z którym pracujemy na co dzień, inspirując się osobami, które odnoszą sukcesy. Ucząc się ich modelu zarządzania, pojawia się dużo punktów wspólnych, które także ja wykonuję w swojej codziennej pracy i którymi się z Tobą podzielę.

Nie możesz zapanować nad czasem, ale możesz zapanować nad sobą. Trudno jest dobrze zarządzać czasem jeśli tak naprawdę nie wiesz co chcesz zrealizować lub osiągnąć. Musisz zbudować nawyk codziennego 10-minutowego planowania i ustalania Twoich priorytetów lub umiejętności, które chcesz nabyć z jasno określonym przedziałem czasu (30 min dziennie). Zapewne w przeciągu tygodnia to niewiele zmieni, ale w kwartał, pół roku czy rok? Zdecydowanie tak! W miesiącu jest to 840 minut (4 tygodnie x 7 dni x 30 minut), a w kwartale aż 2520 min! W tym czasie jesteś w stanie zrobić, bądź nauczyć się tego, co jest dla Ciebie ważne.

Jeśli masz już gotowy plan Twoich priorytetów warto podzielić go na mniejsze etapy, tak aby małe codzienne kroki przybliżały Ciebie do tego kim chcesz się stać albo co zrealizować. Ważna jest koncentracja przez określony czas na danym zadaniu. Chodzi o wyłączenie wszystkiego dookoła co może zaburzyć Twoją koncentrację. Dzięki temu skupiasz się tylko na tym, co w danej chwili jest dla Ciebie najważniejsze.

Samodyscyplina i konsekwencja. Nikt nie mówi, że to jest proste, ale jest to jedna z rzeczy, która odróżnia ludzi z efektami od tych, którzy tylko chcieliby je mieć. Samodyscyplina i konsekwencja w założonym planie jest najważniejsza. Mówiąc prosto i dobitnie tylko od Ciebie zależy Twój efekt.

Inspiracje zarządzania czasem możesz czerpać z książki Elona Muska (myślę, że jeśli znasz jego historię to warto uczyć się od osób, które nie tylko mówią, ale również ich efekty mówią same za siebie).

Jak lokalizować mocne i słabe strony w nas i w zespole?

Jeśli jesteś właścicielem salonu, pracowni czy zakładu fryzjerskiego to na pewno zespół potrzebuje Twojego wsparcia bardziej niż zwykle. To tak właśnie zachowują się liderzy! Jeśli zapewnisz im bezpieczeństwo w trudnych sytuacjach jestem przekonany, że gdy wszystko wróci do normy zespół się odwdzięczy i zyskasz lojalnych ludzi. Ludzi, którzy wiedzą, że mogą na Ciebie liczyć. Wzajemne zaufanie jest podstawą do tworzenia świetnego zespołu. Wspólne wideo-rozmowy po to, aby zrobić burzę mózgów i pomyśleć nad Waszymi mocnymi i słabymi stronami. Warto wymienić się wnioskami, a być może znajdziecie kolejny pomysł, który możecie wpisać w Wasz wspólny plan.

Nie zawsze jesteśmy obiektywni względem siebie, dlatego czasem warto, bez emocji, posłuchać innych co o nas myślą. Często pozwoli nam to wyciągnąć wnioski, na które sami byśmy nie wpadli. Nikt z nas nie jest idealny, ale świadomość swoich błędów jest pierwszym krokiem do zmiany.

Jeśli nie masz zespołu, jesteś na pewno w stanie sam/sama wyciągnąć wnioski z Twoich dotychczasowych działań. Jeśli jesteś fryzjerem, któremu zależy na rozwoju miejsca, w którym pracujesz, może warto podesłać ten tekst do Twojego pracodawcy.

Gdzie zdobywać wartościową wiedzę?

Praca fryzjera nie polega tylko na wykonywaniu świetnych strzyżeń, kolorów i stylizacji, ale również na umiejętnościach miękkich. To one pozwolą Ci budować zaufanie, lojalność klientów i większą sprzedaż. Taką wiedzę możesz zdobyć z dobrych książek lub audiobooków, które pomogą Ci zgłębić wiedzę o komunikacji, budowaniu relacji, sprzedaży oraz Twojej efektywności.

Z mojej strony masz dostęp do darmowego cyklu edukacyjnego. Możesz poświęcić około 200 zł na zakup główki treningowej i uczyć się ze mną krok po kroku strzyżenia z wykonywaniem nowoczesnych technik.

Dodatkowo wiedza online daje Ci możliwość przewijania i ponownego odtwarzania danej lekcji ile razy chcesz. Wszystkie live i szkolenia zostają zapisane na mojej stronie. W każdej chwili możesz do nich wrócić. Wracamy tutaj ponownie do początku mojego artykułu – samodyscyplina i konsekwencja. Zrób krok więcej niż inni dla jeszcze lepszych efektów.

Ostatni wniosek – filtruj wiedzę!

Nie każda wiedza jest wartościowa i niekiedy może zrobić więcej bałaganu niż pożytku. Żyjemy w czasach, w których każdy może zostać trenerem i nauczycielem niezależnie od stażu. Właśnie dlatego musisz mieć pewność, że osoba, od której się uczysz posiada wiedzę popartą wieloletnim doświadczeniem. Dziękuję, że przeczytałeś do samego końca. Mam nadzieję, że mogłem dać Tobie jakąś wartość.

Uwaga – informacja tylko dla fryzjerów i barberów!

Zależy mi na tym, żeby artykuły i filmy, które tworzę były dla Ciebie jak najbardziej wartościowe. Nie chodzi o to, żeby pisać dla samego pisania, ale o to, żebyś czytając moje artykuły miał pewność, że nauczysz się dzisiaj czegoś nowego.

Tekst: Piotr Adaszkiewicz

ZNAJDŹ NAS: