Słońce świeci nad nami…

Resztę tekstu już znamy . . . Lato to najpiękniejsza pora roku, ale czy wiesz, jak wpływa na Twoje włosy?

2020-09-28 10:04:13

Tak samo jak skóra, również włosy nie lubią słońca w nadmiarze. Zazwyczaj każdy z nas latem pamięta o używaniu kremów do opalania, które chronią skórę przed szkodliwymi promieniami, ale co z włosami? Czy na nie słońce ma również aż tak zły wpływ? Pewnie już wiecie lub się domyślacie, że niestety tak.

Słońce rozszczelnia łuski włosów i wnika do warstw kory włosa. Powoduje, że znika z włosa melanina, czyli nasza naturalna ochrona przed promieniami słonecznymi oraz woda, przez co włosy stają się matowe i suche.

W najlepszej kondycji po lecie są włosy ciemne, zwłaszcza te naturalnie ciemne, ponieważ posiadają najwięcej melaniny. Niestety włosy traktowane chemicznie już mają gorzej, ponieważ podczas koloryzacji melanina zostaje zniszczona. Niezbyt dobry wpływ na włosy mają również chlorowana woda i sól. Woda działa na włos jak soczewka, która skupia na włosie promienie słoneczne, dlatego właśnie po wakacjach często nasze włosy są suche, kruche, bez połysku. Oczywiste jest więc, że trzeba im pomóc.

Kosmetyki do włosów z ochroną UV odróżniają się od kosmetyków do ciała tym, że posiadają witaminy A , E i H oraz ceramidy, kolagen (morski), ojeki roślinne oraz prowitaminę B5. Ważne jest, aby kosmetyków do włosów używać częściej niż tych do ciała. Włosy szybciej wchłaniają takie produkty niż skóra. Dobrze jest np. na plaży stosować olejki do włosów, które chronią nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale również przed solą morską czy chlorowaną wodą.

Podczas wakacji warto więc myć włosy codziennie, ponieważ skóra głowy się poci, pot zasycha na włosach, wypłukujemy wtedy również pozostałości kosmetyków użytych do pielęgnacji. Latem dobrze jest również nie stosować do włosów suszarek czy prostownic, jeśli jednak nie masz wyjścia pamiętaj o preparacie termoaktywnym, który chroni włosy podczas takich zabiegów. Jeśli często korzystasz w ciągu dnia z basenów, dobrze jest myć włosy po każdym wyjściu z wody, wtedy włosy nie są tak obciążone solami i chlorem.

Pamiętaj, że latem szampony powinny być bogate w oleje pielęgnacyjne, a odżywka zmyta od razu nie regeneruje włosów tylko pomaga w ich rozczesaniu. Dlatego tak ważne jest, aby stosować produkty tak jak zaleca producent. Na koniec polecam spłukać włosy chłodną wodą, aby zamknąć łuskę włosa. Wtedy promienie słoneczne oraz zanieczyszczenia mają utrudnione zadanie podczas wdzierania się we włosy.

Pamiętaj, że włosy to żywy organizm i warto o nie zadbać należycie od pory roku. Najbardziej jednak włosy potrzebują naszego wsparcia latem, kiedy temperatury są wysokie, a promienie słoneczne źle oddziałują na włosy.

Pozdrawiam ~~ Iv !

ZNAJDŹ NAS: