Wypadanie czy odpadanie włosów – diagnoza trychologiczna

Znakomita większość klientek, które siadają na fotelu fryzjerskim skarży się, że podczas pielęgnacji włosów w domu, kosmyki wypadają im w dużych ilościach. Wzbudza to wśród kobiet duży niepokój i prowadzi do poważnych frustracji. Jest to zrozumiałe, bo w efekcie utraty włosów fryzura się przerzedza, dając tzw. prześwity na głowie. Włosy tracą objętość i nie chcą się ładnie układać. Wpływa to negatywnie na wizerunek kobiety i jej poczucie własnej wartości. Co w takiej sytuacji robić? Czy w takim przypadku może pomóc trychofryzjer?

2020-11-26 13:52:06

Osobą, która najczęściej ogląda nasze włosy, a tym samym jest w stanie zauważyć niepokojące zmiany owłosienia skóry głowy, jest oczywiście fryzjer. Wielką zaletą fryzjera coraz częściej okazuje się podstawowe przygotowanie z podstaw trychologii kosmetycznej. Zaznajomienie z tą dziedziną wiedzy pozwala trychofryzjerowi na poinformowanie klienta o niepokojących zmianach. Ponadto pozwala podpowiedzieć, jakie podjąć działania, aby zmienić stan rzeczy.

Wypadanie czy odpadanie włosów – jak rozpoznać problem?

W pierwszej kolejności należy ustalić, czy mamy do czynienia z wypadaniem włosów, czy może ich odpadaniem. To ostatnie bardzo często mylone jest z pierwszym. Różnica jest jednak bardzo istotna i na szczęście łatwo sprawdzić, z jakim rodzajem utraty włosów mamy do czynienia. Jeżeli korzystamy z mikrokamery to na obrazie przy wypadających włosach będą widoczne cebulki albo ich fragmenty. W przypadku włosów odpadających cebulek nie będzie widać, zobaczymy natomiast połamane końcówki włosów, rozdwojone z obu stron.

Przyczyny utraty włosów

Przyczyną odpadania włosów najczęściej jest ich niewłaściwe traktowanie: brak odpowiedniej wilgotności, czyli nieprawidłowa pielęgnacja; kosmetyki niewłaściwie dobrane do rodzaju włosów; uszkodzenia chemicznie spowodowane zbyt agresywną koloryzacją, czy wreszcie stylizacja urządzeniami termicznymi, które mają za wysoką temperaturę. Struktura włosa zostaje zmieniona, włos traci swoje naturalne właściwości i zaczyna się kruszyć, odłamuje się i odpada. W takich przypadkach przede wszystkim należy ustalić właściwy plan działania, wyeliminować negatywne czynniki, podpowiedzieć klientce, jak postępować z włosami i jakich używać kosmetyków, żeby włosy wróciły do odpowiedniej formy. Niestety w ekstremalnych przypadkach, a takie bardzo często występują, należy ściąć uszkodzone włosy i czekać aż odrosną na nowo. Pamiętać należy, aby odpowiednio pokierować klientkę, aby nie powtarzała poprzednich błędów.

W przypadku włosów wypadających sytuacja wygląda niestety znacznie gorzej. Tu czynników mających wpływ na ich utratę jest bardzo wiele. Wystarczy wymienić niewłaściwą pielęgnację, stylizację czy koloryzację włosów, które mają duży wpływ na cebulki i skórę głowy i mogą prowadzić do chorób autoimmunologicznych. Trzeba wziąć także pod uwagę zanieczyszczenie środowiska i żywności, które drastycznie przyspieszają pogłębianie się tego rodzaju problemów.

Biorąc pod uwagę te czynniki można stwierdzić, że cebulki nie są odpowiednio odżywiane, co w efekcie ma wpływ na jakość włosa. Skóra głowy, która poprzez brak odpowiedniego dotlenienia traci kolagen, przestaje być stabilnym gruntem dla mieszków włosowych. Tak w dużym skrócie przedstawia się zakres czynników, które mają wpływ na utratę owłosienia skóry głowy.

Jakie kroki podjąć, gdy włosy zaczynają nadmiernie wypadać?

Najważniejsze, aby w pierwszej kolejności określić, jakie mamy rodzaje łysienia. Ta wiedza pozwoli zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze i ustalić dalsze leczenie.

Rodzaje łysienia, czyli wypadania włosów, najczęściej spowodowane są chorobami, z którymi boryka się właściciel lub właścicielka skalpu. Wyróżniamy następujące rodzaje łysienia:

 • łysienie androgenowe typu męskiego rozpoczyna się od kątów czołowych i na szczycie głowy. Decydujące znaczenie mają tutaj czynniki genetyczne, co nie oznacza, że sposób naszego życia nie pozostaje bez znaczenia. Często u osób borykających się z tą przypadłością można zauważyć, że w młodym wieku pojawiał się tłusty łupież lub łojotok skóry głowy.
 • Łysienie androgenowe typu żeńskiego występuje znacznie częściej u kobiet. Głównym czynnikiem procesu utraty włosów są w tym przypadku zaburzenia endokrynologiczne, które uwarunkowane są poziomem androgenów.
 • Łysienie plackowate to nagła utrata włosów w określonym miejscu. Charakteryzuje się okrągłymi lub owalnymi ogniskami pozbawionymi włosów.
 • Łysienie menopauzalne występuje u kobiet w okresie menopauzy i charakteryzuje się rozległym przerzedzeniem na szczycie głowy. Głównym czynnikiem tej przypadłości jest czynnik hormonalny.
 • Łysienie poporodowe spowodowane jest zmianami hormonalnymi w okresie ciąży, kiedy to poziom estrogenu wzrasta, co wpływa na cykl rozwoju włosa i pozostawia go w fazie wzrostu. Po okresie ciąży poziom estrogenów wraca do równowagi, a organizm jest często zmęczony. Następuje wówczas odblokowanie cyklu wzrostu włosa. Włosy, które wcześniej miały się znakomicie, teraz zaczynają wypadać. Zdarza się, że włosy które odrastają, są słabsze i wolniej wracają do formy przedporodowej. Może to być powiązane z niedoborem minerałów i witamin.
 • Łysienie hormonalne tarczycowe spowodowane jest nadmiernym lub zbyt małym wydzielaniem hormonów. Skutkiem jest zaburzenie prawidłowego rozwoju mieszka włosowego i w efekcie powoduje powolne jego obumieranie.
 • Łysienie psychogenne – neurotyczne następuje w wyniku stresu i zaburzeń depresyjnych. Zbyt gwałtowne skoki adrenaliny lub jej niedobory we krwi powodują nieprawidłową pracę naczyń krwionośnych i niedotlenienie cebulek.
 • Łysienie bliznowaciejące to trwałe zaburzenie skóry, wrodzone lub nabyte. Proces chorobowy powoduje niszczenie torebki włosowej i zastępuje ją tkanką bliznowatą.
 • Łysienie po chemioterapii następuje po podaniu do organizmu związków chemicznych w celu zwalczenia chorób nowotworowych. Jedynym dobrym zauważalnym tu aspektem jest fakt, że często włosy odrastające po zakończeniu terapii okazują się mocniejsze i ciemniejsze.

Coraz prężniej rozwijająca się dziedzina, jaką jest trychologia, pozwala skutecznie radzić sobie z różnymi rodzajami łysienia. Doskonałym przykładem jest znakomita seria PHYSIA COMPLEX SYSTEM firmy Demeral, której dystrybutorem jest Akademia Gabriel. Marka stworzyła trójfazowy system oparty na olejkach eterycznych z reduktorem enzymu 5&-reduktazy i komórkami macierzystymi. Produkty tej linii stosowane systematycznie zatrzymują androgenowe wypadanie włosów i pobudzają system podziału komórkowego. Seria intensywnie wspomaga porost włosów i reguluje prawidłowy przebieg anagenu.

Zastosowanie:

 • Faza pierwsza: alfa solution – oczyszcza skórę głowy i pobudza układ krwionośny. Należy nałożyć pipetą preparat na skórę głowy, dokładnie rozmasować i pozostawić na około 15 minut.
 • Faza druga: należy lekko zwilżyć włosy wodą, nałożyć szampon, dokładnie wymasować i spienić. Spłukać letnią wodą.
 • Faza trzecia: Na odsączoną skórę głowy należy nałożyć preparat pipetką, rozsmarować i pozostawić. Wysuszyć włosy chłodnym strumieniem powietrza.

Zabieg należy powtarzać co trzeci lub czwarty dzień.

 

Tekst: Grzegorz Sosnowski - trychofryzjer
Nazwę trychofryzjer nadałem sobie sam i będę namawiał wszystkich fryzjerów, aby obrali taki kierunek. Wieloletnie poszukiwania i doświadczenia fryzjerskie pozwoliły mi spojrzeć na włosy i ich traktowanie z innej perspektywy. Jestem przekonany, że droga, którą wybrałem, jest słuszna, a najlepszym na to dowodem są zadowoleni klienci, którzy często po pierwszej wizycie w Eko Fryzjer Trycholog mówią: „Dlaczego ja wcześniej tego nie wiedziałem?!”. Od ponad 20 lat pracuję jako stylista, a od 15 lat profesjonalnie zajmuję się trychologią i problemami skóry głowy. Patrząc na całą moją drogę zawodową, wiem, że na naukę nigdy nie jest za późno, a zdobywanie wiedzy, którą potem można dzielić się z innymi, to wielka przyjemność, a nie praca. Moje motto: Fryzjerstwo jako sztuka i pasja, połączona z rozsądkiem, przekształcana świadomie w kreowaniu potrzeb klienta.

ZNAJDŹ NAS: