Niedoczynność tarczycy okiem trychologa – co warto wiedzieć?

Ten artykuł jest pierwszym tekstem z serii „Tarczyca – co warto wiedzieć?”, w ramach której omówione zastaną aspekty związane z funkcjonowaniem tarczycy i jej wpływem na stan zdrowia, skóry oraz włosów.

2020-11-26 13:59:17

Tarczyca jest narządem położonym u podstawy szyi, zaliczanym do gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Niedoczynność tarczycy jest przewlekłą chorobą związaną z niedoborem hormonów tarczycy, tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3). Czynność tarczycy jest kontrolowana przez przysadkę mózgową, która uwalnia hormon tyreotropowy (TSH) pobudzający tarczycę do produkcji T3 i T4.

Niedoczynność tarczycy dotyka około 5% populacji europejskiej, przy czym kolejne 5% populacji może być nierozpoznane. Niewystarczająca ilość hormonów tarczycy może powodować choroby serca czy bezpłodność. Może również powodować pogorszenie samopoczucia i ogólne zmęczenie.

Hormony tarczycy – wpływ na skórę i włosy

Skóra będąca największym organem ludzkiego ciała, jest również ważnym obwodowym narządem neuro-endokrynologicznym. Znajdujące się w skórze wyspecjalizowane komórki wytwarzają i reagują na wiele neuroprzekaźników, neuropeptydów i hormonów, dzięki czemu skóra odgrywa istotną rolę w homeostazie (tj. równowadze) hormonalnej. Hormony tarczycy są kluczowym elementem w endokrynologicznej (hormonalnej) kontroli rozwoju i funkcji naskórka. Badania pokazują, że hormony tarczycy biorą również udział we wzroście włosów. Dlatego też u osób z niedoczynnością tarczycy naskórek staje się cienki i często pojawia się nadmierna utrata włosów. Nadmierna utrata włosów może być również spowodowana częstymi obrzękami tkanki podskórnej, co utrudnia prawidłowe odżywienie włosów.

Rodzaje i przyczyny niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy dzieli się głównie na dwa rodzaje: pierwotną i wtórną (centralną) niedoczynność tarczycy. Badania pokazują, że pierwotna niedoczynność tarczycy występuje nawet 8-9 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, a prawdopodobieństwo pojawienia się jej wzrasta wraz z wiekiem. Najczęściej zachorowania odnotowuje się między 30 a 50 rokiem życia.

Do najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy w naszym kraju zalicza się:

 • chorobę Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne (limfocytowe) zapalenie tarczycy
 • stan po leczeniu jodem promieniotwórczym,
 • stan po operacyjnym usunięciu tarczycy.

TSH – co powiedzą nam badania surowicy krwi?

W jawnej niedoczynności tarczycy poziom TSH jest podwyższony, a poziom FT4 jest niski. W utajonej, łagodnej niedoczynności tarczycy poziom TSH jest podwyższony, a poziom FT4 jest prawidłowy. Badania laboratoryjne powinny również obejmować ocenę autoimmunologicznych chorób tarczycy wraz z poziomem przeciwciał tarczycy, takich jak antyTPO i antyTG.

Na co fryzjer powinien zwrócić uwagę podczas pracy z klientem?

Gdy klient zgłasza zmianę jakości włosów i ich nadmierną utratę, warto zapytać go czy:

 • silnie odczuwa zimno,
 • ma obrzęki,
 • się poci,
 • ma zmiany skórne,
 • ma suchą skórę,
 • zauważył zmianę głosu,
 • ma zaparcia,
 • odczuwa większe niż zwykle zmęczenie,
 • skarży się na skurcze mięśni,
 • ma zaburzenia snu,
 • ma zaburzenia cyklu miesiączkowego,
 • dostrzega przyrost masy ciała pomimo braku zmiany stylu życia.

W przypadku problemów z tarczycą mogą pojawić się też objawy depresji oraz psychozy.

Kiedy należy wykonać badania?

Badania warto wykonać zawsze wtedy, gdy przez jakiś czas zaobserwujemy jedną (lub kilka) z wymienionych wyżej dolegliwości. Zazwyczaj zaleca się rozpoczęcie badań w wieku 35 lat i kontynuowanie ich co pięć lat. Istnieje również grupa osób obarczonych wysokim ryzykiem niedoczynności tarczycy, które powinny być szczególnie wyczulone na charakterystyczne dla tej choroby objawy. Do wspomnianej grupy zalicza się: kobiety powyżej 60 roku życia, kobiety w ciąży, osoby z przebytym napromienianiem głowy i szyi, osoby z chorobami autoimmunologicznymi i/lub cukrzycą typu 1, osoby, które mają wśród najbliższych krewnych chorych na niedoczynność tarczycy.

Utrata włosów – kiedy powinna nas zaniepokoić?

Przyjmuje się, że dzienna norma utraty włosów kształtuje się między 100 a 200 włosów. Wypadanie włosów powyżej tej liczby uznawane jest za stan patologiczny. Utrata włosów jest objawem i należy zawsze poszukać przyczyny tego stanu. Diagnostykę stanu tarczycy najczęściej zaleca się,    gdy pojawia się nadmierna utrata włosów, która nie jest spowodowana czynnikami zewnętrznymi.

 

Tekst: mgr Weronika Słupek

Trycholog kosmetologiczny, autorka książki "Trychologia kosmetyczna. Pielęgnacja skóry głowy i włosów", wykładowca WSIiZ, szkoleniowiec dlawlosa.pl. Absolwentka Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu oraz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Warszawie. Jest współtwórcą Akademii Organics Beauty oraz współautorką programów szkoleniowych. Nauczyciel akademicki na pierwszych w Polsce studiach podyplomowych – Trychologia Kosmetologiczna w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie oraz jeden z członków – założycieli Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, jak również współorganizator pierwszego w Polsce Sympozjum Trychologicznego. Jako ekspert w swojej dziedzinie jest konsultantem wielu artykułów, udziela porad na łamach prasy i w programach telewizyjnych. Jako prelegent uczestniczy w wielu spotkaniach edukacyjnych w kraju jak i za granicą. Sama również wciąż poszerza swoją wiedzę uczestnicząc w szkoleniach i kongresach.

 

 

 

 

 

 

ZNAJDŹ NAS: