Codzienne utrzymanie higieny w salonie fryzjerskim

Odpowiednie zabiegi higieniczne i dezynfekcyjne poprawiają bezpieczeństwo klientów i personelu salonów fryzjerskich – skuteczna dezynfekcja prowadzi do zlikwidowania nawet 99,999% patogenów chorobotwórczych, wywołujących powszechnie występujące choroby. Duże znaczenie mają przy tym jakość stosowanych środków i sposób ich używania. Podpowiadamy, jak czyścić i dezynfekować powierzchnie, narzędzia fryzjerskie oraz ręce. Okazuje się to dziecinnie proste, kiedy tylko zastosuje się kilka podstawowych zasad.

2022-05-20 14:06:54

Utrzymanie higieny w salonie fryzjerskim na wysokim poziomie nigdy nie ogranicza się do pojedynczej czynności. Jest to wieloetapowy proces, który ma na celu zredukowanie liczby drobnoustrojów do poziomu bezpiecznego, kiedy nie są one w stanie zakazić człowieka. Higiena dłoni, utrzymanie czystości i dezynfekcja powierzchni małych i dużych oraz dezynfekcja i sterylizacja akcesoriów fryzjerskich mogących mieć kontakt z przerwaną tkanką to właśnie elementy kompleksowego systemu higieny. Jak zastosować go w codziennej pracy?

Dłonie siedliskiem patogenów

Aż 80% mikroorganizmów chorobotwórczych jest przenoszona przez ręce, np. z powierzchni. Mycie i higieniczna dezynfekcja dłoni to jedne z najważniejszych czynności zapobiegających zakażeniom w salonach fryzjerskich. Prowadzą do usunięcia m.in. substancji organicznych i mikroorganizmów chorobotwórczych. Przez co najmniej 30 sekund należy wcierać w ręce 3–5 ml preparatu do odkażania tak, aby skóra była stale wilgotna i ze zwróceniem uwagi na miejsca najczęściej pomijane – okolice kciuka i przestrzenie między palcami.

Duże znaczenie w procesie dezynfekcji dłoni ma jakość stosowanego preparatu – to właśnie ona jest wyznacznikiem skuteczności i bezpieczeństwa. Co to oznacza w praktyce? Profesjonalne środki odkażające w standardzie medycznym, jak np. Velodes Gel, są tworzone z najwyższej jakości surowców, przechodzą badania laboratoryjne potwierdzające ich działanie oraz testy dermatologiczne.

– Wiele słyszy się o środkach do dezynfekcji rąk, które negatywnie wpływają na skórę – wysuszają ją, a nawet prowadzą do alergii. Tymczasem w preparatach w standardzie medycznym skład jest skomponowany w taki sposób, żeby chronić skórę przed wysuszeniem i dodatkowo ją pielęgnować. Wszystko to dzięki zawartości tzw. humektantów, czyli substancji nawilżających jak np. olejki – wyjaśnia Waldemar Ferschke, wiceprezes spółki MEDISEPT, lekarz epidemiolog.

Dwa kroki do doskonałości, czyli o tym, jak zadbać o powierzchnie

Proces utrzymania czystości zawsze powinien się składać z dwóch etapów – sprzątania i dezynfekcji. Najpierw należy usunąć i zredukować brud z powierzchni za pomocą profesjonalnych środków czyszczących, następnie – zastosować chemiczny środek dezynfekujący, żeby zabić pozostałe mikroorganizmy.

– Jeśli na początku nie usuniemy środkami czystości materii organicznej, to może ona utrudnić bezpośredni kontakt środka dezynfekującego z powierzchnią i zakłócić proces dezaktywacji patogenów. Z tego powodu tak ważne jest systemowe podejście do utrzymania higieny – szczególnie w miejscach, przez które przewija się wiele osób, np. w salonach fryzjerskich – dodaje Waldemar Ferschke.

Regularnie sprzątane, a następnie dezynfekowane powinny być wszystkie powierzchnie często dotykane – m.in. klamki, fotele fryzjerskie czy sanitariaty – oraz w drugiej kolejności podłogi. Rodzaj produktów do dezynfekcji, które wybierzemy, zależy od typu powierzchni. Do szybkiej dezynfekcji powierzchni i przedmiotów często dotykanych możemy użyć spray z linii Velox, który działa maksymalnie po 30 sekundach. Z kolei środki do dezynfekcji powierzchni dużych, np. podłóg, występują w formie bezalkoholowego koncentratu (np. Quatrodes Forte) rozcieńczanego w bardzo małych stężeniach z wodą, co dodatkowo wpływa na wydajność kosztową rozwiązania. Formuły tego rodzaju produktów nie zawierają chloru i fenolu, których opary z dużych powierzchni mogą być szkodliwe dla ludzi.

Akcesorie fryzjerskie w akcji

Grzebienie, szczotki czy zdejmowane elementy maszynek do strzyżenia i trymerów – wszystkie te akcesoria są w stałym kontakcie ze skórą i włosami, dlatego ich prawidłowa i częsta dezynfekcja jest niezbędnym elementem funkcjonowania salonów fryzjerskich. Dezynfekcji tych przedmiotów dokonuje się poprzez kąpiel, czyli zanurzenie w płynie, który można pozyskać na dwa sposoby. Pierwszy sposób, szybszy, polega na użyciu gotowego środka, np. Alodes N. Drugą opcją jest skorzystanie z koncentratu rozcieńczanego w odpowiednich proporcjach z wodą, np. z serii Viruton. Tego rodzaju preparaty są stosowane również w szpitalach do mycia i odkażania narzędzi chirurgicznych.

Przyrządy, które mogą mieć kontakt z przerwanymi tkankami, poza standardową dezynfekcją powinny również zostać poddane sterylizacji. To ostatni etap przygotowania narzędzi do ponownego użycia, kiedy na przedmioty oddziałują dodatkowo czynniki fizyczne – temperatura i ciśnienie.

– Poddając narzędzia dokładnej dezynfekcji, a następnie sterylizacji, mamy pewność, że wszystkie mikroorganizmy zostały usunięte. W przeciwnym razie przyrządy nie powinny zostać ponownie użyte, ponieważ istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się opornych patogenów. Jak dezynfekcja i mycie nie zastąpią sterylizacji, tak sama sterylizacja nie przyniesie pożądanych efektów bez wcześniej przeprowadzonej dezynfekcji – mówi Waldemar Ferschke.

Wiedza na temat procesu utrzymania czystości i dezynfekcji, dobór odpowiednich preparatów, znajomość ich przeznaczenia i sposobu użycia – to właśnie elementy systemu prawidłowego utrzymania czystości w salonach fryzjerskich. Zaplanowanie tego procesu ułatwiają też plany higieny i procedury rekomendowane dla salonów beauty. Tylko tyle i aż tyle wystarczy, żeby zapewnić bezpieczeństwo klientom i pracownikom.

Zajrzyj na stronę www.bezpiecznysalon.medisept.pl – znajdziesz tam bezpłatne materiały instruktażowe i informacje, jak uzyskać certyfikat „Bezpieczny Salon”.

Pobierz artykuł

ZNAJDŹ NAS: