Hitowa 15 dla naszych włosów!

Kiedy myślimy o pięknych, lśniących włosach, może nasuwać się myśl „odżywka”, „szampon”, „olejek”. Tak, to prawda, te preparaty jak najbardziej pomagają nam zwiększyć atrakcyjność naszych włosów. Ale czy kiedykolwiek pomyślałeś o tym, że są one swojego rodzaju „makijażem dla włosów”? Nakładasz odżywkę, wygładzasz włosy, olejek na końcówki, włos się nie puszy. A potem bach, myjemy włosy i spróbuj nie nałożyć tych specyfików. Nie da się, prawda? To tak, jak byśmy mieli zrezygnować z kremu do twarzy. Już czujemy to uczucie ściągania. I już wyobrażamy sobie, jak bez odżywki włosy będą się plątać i nie będą pięknie lśnić.

2019-05-24 13:37:33

Nie da się ukryć, z „makijażu” naszych włosów nie jesteśmy w stanie zrezygnować, jest nam on niezwykle potrzebny do tego, aby martwą strukturę włosa, a dokładniej jego łuski, domykać, tym samym wygładzać i ułatwiać nam ujarzmienie naszych końcówek. Ale czy pomyślałeś kiedyś o tym, że właściwa pielęgnacja nie powinna się zatrzymać na „odżywianiu” tego, co martwe w strukturze naszego włosa? To właściwe odżywianie powinno się zacząć od jego żywej części, która jest dla naszych oczu niewidoczna. Takim epicentrum tworzącego się włosa jest jego brodawka, do której doprowadzone naczynka krwionośne przekazują „pożywienie”, dzięki któremu nasze włosy mogą rosnąć w siłę, nabierać odpowiedniej kondycji i w miarę swoich genetycznych możliwości wyrastać już ze skóry głowy silniejsze, lepiej odżywione i przygotowane na życie pełne wyzwań. Bo dla naszego włosa wyzwaniem jest codzienne zmaganie się z suszarką, czesaniem szczotkami, grzebieniami, farbowanie, prostowanie i wiele, wiele innych. Wspomniałam o „genetycznych możliwościach”. Wiesz, dlaczego? Dlatego, że nie oszukamy systemu. Jeśli mamy predyspozycje genetyczne do utraty włosów, łysienia – proces ten będzie zachodzić. Ale to nie oznacza, że możemy zapomnieć o właściwym odżywaniu włosa, gdyż to by było zabieranie słabszemu tego, co mu pozostało. Skoro genetyka zawiodła i tracimy włosy, to warto pamiętać, że te, które jeszcze wyrastają z naszej głowy, nawet zminiaturyzowane, chcą się jak najlepiej prezentować po pojawieniu się na naszej skórze. Dlatego dzisiaj opowiemy sobie o diecie bogatej w składniki odżywcze niezbędne i bardzo potrzebne dla najlepszego środowiska rozwoju dla włosów.

Musimy pamiętać, że nie ma jednej „złotej” witaminy, której przyjmowanie zapewni nam zdrowe włosy. Dieta powinna być kompleksowa i dostarczać składników budulcowych takich jak witaminy i minerały. Tak więc nie tylko żelazo i cynk uczynią nasze włosy piękniejszymi. Także witaminy z grupy B czy cały pakiet witamin A, C, E. A żeby nie było zbyt naukowo i medycznie, to zaraz podam konkretne produkty żywieniowe, które możemy spożywać w swojej codziennej diecie. Pamiętaj też, że wiele osób, które nie mają zaburzeń hormonalnych i nie są obciążone genetycznie tendencją do łysienia, traci włosy, nie zdając sobie sprawy, że jest to wina mało zbilansowanej diety! Wszelkie zmiany proporcji i deficyty składników odżywczych mogą objawiać się wypadaniem włosów, gdyż wszystkie rezerwy mobilizowane są w inne miejsca organizmu. Kiedy mamy ubogą dietę, nasz organizm nie będzie troszczył się o włosy. To, co najcenniejsze z tego, co jemy, będzie dostarczał w pierwszej kolejności organom zapewniającym nam życie, zostawiając włosy na szarym końcu, gdyż bez włosów po prostu przeżyjemy. Niby tak logiczne, tak proste, ale bardzo często zapominamy o tym w naszym codziennym funkcjonowaniu. Dlatego też przypomnijmy sobie, co jeść w pierwszej kolejności, co jest skarbnicą ważnych witamin i minerałów dla włosów. Wymyśliłam dla tych produktów pewną nazwę. Przedstawiam Wam opracowaną przeze mnie „hitową 15 dla naszych włosów”!

 • Pestki dyni
 • Nasiona słonecznika
 • Kasza gryczana
 • Kasza jaglana
 • Natka pietruszki
 • Jajka
 • Tłuste ryby
 • Kakao
 • Kalafior
 • Brokuły
 • Pomidor
 • Papryka
 • Płatki owsiane
 • Szpinak
 • Orzechy (laskowe, migdały, włoskie, nerkowca)

Wszystkie te produkty wzajemnie się uzupełniają i są nośnikiem ważnych budulców włosów. A jakich? Czy wiesz, że ponad 60% zapotrzebowania włosów na minerały stanowią siarka, żelazo, cynk i krzem? Nie myl minerałów z witaminami. Bez tych minerałów również szereg witamin: A, C, E, B5, B7 (biotyna), B12, D3 ma kluczowe znaczenie dla naszej czupryny. I to wszystko zawiera właśnie „hitowa 15”! Produkty te są o tyle „wygodne” w naszej codziennej diecie, iż doskonale nadają się do spożywania na śniadanie, obiad i kolację. Owsianka z orzechami i kakao? A może pieczony łosoś z jaglanym kaszotto z pomidorami i szpinakiem? Proszę bardzo! Do tego możemy bawić się smakami, doprawiać wedle uznania. Tymianek, oregano, a może wędzona papryka i curry? Nie ma sprawy! Po pewnym czasie możesz zdać sobie sprawę, że dieta dla naszych włosów jest prosta, smaczna i szybka. I tym sposobem zadbamy o właściwą pielęgnację od wewnątrz, co w połączeniu z właściwą pielęgnacją od zewnątrz daje naszym włosom możliwość przedstawienia się od jak najlepszej strony. A zaczynamy teraz okres wiosenny i chyba nie muszę przypominać, że okazji do jak najlepszej prezentacji naszych włosów będzie całe mnóstwo!

 

Wasz psycholog od włosów,

Magda

Magdalena Szymczak – mgr psycholog, diagnosta, trycholog, autorka książki: „Problem w głowie czy na głowie. Dowiedz się, z czym naprawdę walczysz!”. Prowadzi bloga www.psychologodwlosow.pl. Autorka licznych publikacji związanych z tematyką włosów, często pojawia się jako psychotrycholog w porannym programie Dzień Dobry TVN. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie psychologii klinicznej SWPS oraz w zakresie dietetyki w chorobach wewnętrznych i metabolicznych WUM. Założyciel Fundacji Włos ma Głos oraz członkini-założycielka ICATA. Współwłaścicielka Kliniki Włosów Hair Lab w Warszawie, gdzie pracuje z osobami borykającymi się z utratą włosów na różnym tle. Na co dzień pracuje z włosowymi przypadkami. Prowadzi autorski program terapeutyczny dla osób zmagających się z trichotillomanią. Zajmuje się również projektowaniem niechirurgicznych uzupełnień włosów.

www.hairlab.pl

www.psychologodwlosow.pl

ZNAJDŹ NAS: