Nowa specjalizacja – fryzjer/trycholog

Klienci w dzisiejszych salonach fryzjerskich szukają i potrzebują już nie tylko fachowych porad dotyczących koloru i kształtu fryzury, ale także troski dotyczącej zdrowej i odpowiednio odżywionej skóry głowy, gdyż tylko taka zapewni prawidłowy wzrost włosów dobrej jakości.

2020-06-25 09:36:19

Coraz więcej osób dotkliwie odczuwa zmiany w dzisiejszym trybie życia w porównaniu do naszych mam, babć, dziadków. Żyjemy coraz szybciej, coraz mniej czasu możemy poświęcić na pielęgnację i wypoczynek. Obniża się zdolność organizmu do ochrony przed wszelkimi patogenami, dają się we znaki braki składników odżywczych, których w pożywieniu jest coraz mniej, a także toksyny, konserwanty i inne substancje obciążające nasz organizm oraz wszechobecny stres…

Macierz włosa, jako najczulsza tkanka naszego organizmu, bardzo szybko reaguje na wszelkie nieprawidłowości w naszym zdrowiu. To właśnie włosy nazywamy „barometrem zdrowia”, gdyż są odbiciem kondycji naszego organizmu. Te wszystkie czynniki powodują, że klienci salonów fryzjerskich coraz częściej zaczynają szukać pomocy w rozwiązywaniu „włosowych” problemów. Źle dobrane kosmetyki, często pod wpływem reklamy, nieprawidłowa technika mycia i spłukiwania włosów mogą doprowadzić do różnego rodzaju problemów ze skórą głowy, co w znacznym stopniu odbije się na kondycji włosów.

Doskonały wygląd jest bardzo ważny dla naszego wizerunku, dlatego tylko profesjonalna analiza rodzaju skóry głowy oraz ewentualnych problemów na niej występujących pozwoli dobrać odpowiedni rodzaj pielęgnacji lub leczenia. Ciekawostką jest, że obecnie wiele osób – zwłaszcza kobiet – jest bardzo zainteresowanych takim właśnie, profesjonalnym doborem środków do pielęgnacji – nawet w sytuacji, gdy nie mają wielkich problemów ze skórą głowy.

Warto zdawać sobie sprawę, że skóra naszej głowy i włosy starzeją się tak samo jak cały organizm. Z wiekiem nasze włosy rosną często słabsze i cieńsze. Spowodowane jest to wieloma procesami zachodzącymi w naszym organizmie wraz z upływem czasu, takim jak np. menopauza, aby więc temu zapobiegać nie możemy zapominać o zabiegach nawilżających, kondycjonujących i odżywiających skórę głowy, mieszki włosowe oraz łodygi włosa. Edukacja i uświadamianie klienta o tym, jak ważna dla jakości włosa jest odpowiednio dobrana w czasie badania trychologicznego pielęgnacja skóry głowy profesjonalnymi preparatami, pozwoli nie tylko ukazać troskę o jego dobro, ale także nasz profesjonalizm.

Wzbogacenie oferty swojego salonu o zabiegi trychologiczne oraz badanie skóry głowy i włosów mikrokamerą jest bardzo ważnym krokiem w kierunku rozwoju nowoczesnych, potrzebnych i poszukiwanych usług.

Przyniesie to wiele wymiernych korzyści zarówno dla klientów jak i dla salonu fryzjerskiego. Pozwoli na profesjonalne wykonywanie zaawansowanych zabiegów, nie tylko wspomagających leczenie skóry głowy i włosów, ale także przeciwstarzeniowych, nawilżających i odżywiających, dobranych odpowiednio do kondycji skóry oraz włosów.

Dodatkowa odsprzedaż produktów trychologicznych w salonie może stanowić niebagatelne źródło dodatkowego przychodu. To do fryzjera – jako pierwszej osoby – klient będzie zwracał się o poradę w sprawie swoich najczęstszych problemów. To właśnie doświadczony fryzjer często jako pierwszy może zwrócić uwagę na nieprawidłowości i problemy pojawiające się na skórze głowy swojego klienta. W trakcie wykonywania usługi fryzjerskiej może zaobserwować czy nie zachodzą jakieś procesy patologiczne, jak np.: nadmierne wypadanie włosów, ich osłabienie, spowolnienie wzrostu, łupież, zaczerwienienie skóry, uwrażliwienie na kosmetyki. itp. Możliwość zaobserwowania już pierwszych objawów zmian chorobowych na skórze głowy w trakcie wykonywania usług fryzjerskich, pozwala na podjęcie szybszych i bardziej efektywnych działań już od początku powstawania problemu. Ze względu na duże doświadczenie w pracy z włosami i skórą głowy, fryzjer może być osobą bardzo dobrze przygotowaną do pracy z klientem trychologicznym. Znajomość budowy włosa, mieszka włosowego i procesów w nim zachodzących jest niewątpliwym atutem przygotowania zawodowego fryzjera.

Prawidłowa aplikacja produktów, masaż skóry głowy z uwzględnieniem układu naczyniowo-limfatycznego, umiejętność prawidłowego wykonania zabiegów pielęgnacyjnych są doskonale znane dobrze wykształconym fryzjerom. Dla klienta z problemami trychologicznymi opieka tuż po wykonaniu jakiegokolwiek zabiegu trychologicznego jest równie ważna jak same zabiegi – stylizacja i modelowanie włosów w odpowiedniej temperaturze to „chleb powszedni” dla fryzjera. Odpowiednie ułożenie fryzury sprawia, że osoba doświadczająca problemów z włosami lub skórą głowy czuje się o wiele lepiej i zyskuje większą pewność siebie. Doświadczony fryzjer-stylista potrafi z łatwością dobrać fryzurę dla osoby dotkniętej nadmiernym wypadaniem włosów, przerzedzoną czupryną, zamaskować pojawiające się zmiany łuszczycowe, łysienie plackowate, itp.

Warto pamiętać, że grupa osób korzystających z usług trychologicznych jest bardzo duża, gdyż problemy dotyczące skóry głowy i włosów mogą spotkać każdego i w każdym wieku z powodu różnych chorób, nieprawidłowej diety, nieodpowiedniej pielęgnacji, zaburzeń hormonalnych, zażywanych leków, genetyki itd. Dlatego powinniśmy być odpowiednio przygotowani do pracy z klientem trychologicznym.

Dobór kuracji zawsze poprzedzamy analizą przypadku, badaniem za pomocą mikrokamery oraz wywiadem z klientem. Nie można zapomnieć również o współpracy z lekarzem, dietetykiem, wspomaganiu naturalnymi suplementami. Niezwykle istotne jest dokonanie prawidłowego wyboru produktów trychologicznych, do których będziemy mieć pełne zaufanie, wykorzystywanych przez nas zarówno do zabiegów, jak również polecanych klientom do pielęgnacji domowej. Powinniśmy dysponować wszelkimi informacjami i pełną wiedzą co do działania wykorzystanych w nich substancji czynnych, tak aby w bezpieczny i skuteczny sposób prawidłowo dobierać indywidualne kuracje.

Zachęcam zatem do uczestnictwa w szkoleniach wszelkiego typu, od pierwszych –wyjaśniających podstawy Trychologii i pozwalających na pełniejszą, bardziej świadomą i profesjonalną obsługę klienta w salonach fryzjerskich i gabinetach kosmetycznych, aż po bardziej zaawansowane, które poszerzą i ugruntują naszą wiedzę w tej dziedzinie. Trychologia jest szeroką dziedziną z pogranicza kosmetyki, dermatologii, fryzjerstwa, a także dietetyki. Stan naszych włosów i skóry głowy jest odzwierciedleniem stanu całego organizmu oraz zdrowia.

Prawidłowa i skuteczna pomoc w różnych schorzeniach skóry głowy jak: łysienie, łupież, łuszczyca, wypadanie włosów, będzie możliwa wtedy, gdy będziemy dysponować odpowiednią wiedzą, dlatego bardzo ważne jest ciągłe, systematyczne zdobywanie wiedzy. Obecnie edukacja trychologiczna w Polsce jest już bardzo zaawansowana. Istnieją studia podyplomowe, które uruchomiły kierunki związane ze specjalnością – Trychologia. Najczęściej jednak wiedzę trychologiczną zdobywa się na różnego rodzaju kursach i szkoleniach, w kraju i za granicą. Zdobywanie informacji oraz specjalistycznych umiejętności jest dzisiaj bardziej ułatwione niż kilkanaście lat temu, może odbywać się także w trakcie nowoczesnych kursów on-line, takich jak np. w Akademii Trychologii Praktycznej Trychologiczne.pl. Uczestniczenie w specjalistycznych kursach, szkoleniach, seminariach, wykładach prowadzonych przez uznanych specjalistów lekarzy, technologów kosmetycznych, trychologów z innych krajów, dietetyków itd., a także czytanie odpowiednich publikacji i książek, których jest coraz więcej oraz ciągłe uzupełnianie wiadomości z dziedziny Trychologii – pozwala rozwijać i pogłębiać swoją wiedzę i przez to jeszcze lepiej i skuteczniej pomagać w różnych przypadkach.

Warto także korzystać z doświadczenia trychologów, którzy dzielą się swoją wiedzą na platformie Trycholog.info, gdzie znajduje się bardzo wiele ciekawych artykułów i aktualności z branży, ogromna baza wiedzy merytorycznej, informacje na temat edukacji trychologicznej, możliwość umieszczenia swojej wizytówki i opisu działalności, a także informacje o markach produktów trychologicznych.

Jeśli:

- jesteś ambitnym fryzjerem, który rozumie na czym polega fryzjerstwo XXI wieku;

- chcesz poszerzyć swoją wiedzę;

- chciałabyś/chciałbyś wprowadzić do swojego salonu zabiegi trychologiczne, badanie skóry głowy i włosów mikrokamerą;

- chcesz zyskać jeszcze więcej nowych, wdzięcznych klientów;

- chcesz pomagać ludziom rozwiązywać ich problemy związane z wyglądem w sposób jeszcze bardziej profesjonalny i kompleksowy oraz zyskać przy tym dodatkowe przychody.

Zapraszam – dołącz do naszego grona!

Tekst: Renata Modzelewska

Renata Modzelewska – Analityk Chemiczny, Trycholog, Fryzjer, Dietetyk, Instruktor szkoleniowy. Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. Właściciel Centrum Pięknych Włosów Trychologiczne.pl i Akademii Trychologii Praktycznej. Dzieli się swoją wiedzą na portalu trychologicznym Trycholog.info.

ZNAJDŹ NAS: