Przeszczep włosów czy wizyta u trychologa?

Zdrowe i piękne włosy to nie tylko atrybut kobiecości, ale także ważna kwestia dla mężczyzn. Każdy mężczyzna chciałby mieć gęste i zdrowe włosy na każdym etapie swojego życia, jednakże dzieje się inaczej i natura płata figle w postaci łysiny. Skala problemu jest bardzo duża, dlatego zastanówmy się, dlaczego tak się dzieje? O tym porozmawiamy z naszym ekspertem w tej dziedzinie – Agnieszką Trepką.

2022-06-06 14:45:26

KURIER FRYZJERSKI: Pani trycholog – dlaczego mężczyźni łysieją?

AGNIESZKA TREPA: Za wypadanie włosów u mężczyzn jest odpowiedzialny poziom testosteronu oraz nadwrażliwość mieszków na dihydrotestosteron, związek chemiczny będący pochodną testosteronu podstawowego męskiego hormonu płciowego. Dihydrotestosteron pod wpływem 5α-reduktazy oddziałuje na receptory androgenowe i prowadzi do stopniowego zaniku mieszka włosowego, przez co włosy rosną coraz cieńsze i rzadsze, rodzaj takiego łysienia nazywany jest łysieniem androgenowym i jest też on w dużym stopniu związany z genetyką.

KF: Jak rozpoznać ten problem?

AT: Pierwsze objawy łysienia androgenowego rozpoczynają się w momencie, kiedy wzrasta poziom testosteronu w organizmie, czyli w okresie dojrzewania. Skóra głowy zaczyna się nadmiernie przetłuszczać, ciało pokrywa nadmierne owłosienie, a włosy na głowie zaczynaj wypadać w nadmiarze. W efekcie czego, po upływie kilkunastu miesięcy znacznie przerzedza się czupryna i zauważamy rzadsze i cieńsze włosy. Za średnią ilość wypadania włosów przyjmuje się ok. 80–100 włosów dziennie i to nie stanowi problemu, natomiast jeśli wypada ich znacznie więcej, to jest to niepokojące i powinniśmy udać się na konsultację do trychologa.

KF: Czy powinniśmy z tym zwlekać?

AT: Im wcześniej zareagujemy na wypadanie, tym większe prawdopodobieństwo uratowania włosów na głowie. Zaniedbany problem doprowadza do nieodwracalnych stanów na naszej głowie a finalnie do łysiny. Trycholog to specjalista zajmujący się problemami związanymi z kondycją i wypadaniem włosów. Zbada on przyczynę problemu, zleci odpowiednie badania oraz dobierze kuracje odbudowy i regeneracji cebulki włosa.

KF: Jak wygląda kuracja na zahamowanie łysienia?

AT: Osłabione włosy potrzebują natychmiastowej odbudowy i regeneracji. To czas w tym przypadku decyduje o skuteczności kuracji. Odpowiednio dobrana pielęgnacja, dieta i zabiegi sprawiają cuda. Bardzo ważne jest też utrzymanie odpowiednich poziomów witamin z grup: A, B, C, D, E, H oraz minerałów takich jak cynk, żelazo, wapń. Takie suplementy możemy dostać bez problemu w aptekach. Uwagę należy też zwrócić na zawarte w suplementach naturalne blokery DHT pozyskiwane z palmy sabałowej oraz pestek dyni. Zdrowa dieta bogata w warzywa, owoce, białko roślinne, zwierzęce i produkty nieprzetworzone to podstawa sukcesu. Kolejną kwestią jest codzienna pielęgnacja i kosmetyki. Łysieniu androgenowemu sprzyja nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy. W tym celu niezbędny jest systematyczny peeling skóry głowy, specjalistyczne szampony zawierające substancje hamujące wypadanie i przetłuszczanie, a także lotiony zawierające blokery, substancje odżywcze, witaminy nakładane bezpośrednio na skórę głowy. Dodatkowo, można pokusić się o bardzo skuteczne serie zabiegów peptydowych lub mezoterapię osoczem bogatopłytkowym wykonywane w gabinecie trychologicznym. Zabiegi te bardzo szybko hamują wypadanie włosów, regenerują zniszczone i osłabione cebulki, nie dopuszczając do miniaturyzacji mieszka włosowego. Prawidłowo dobrana kuracja trychologiczna, szybkość działania i systematyczność użycia preparatów mogą odwrócić zniszczenia w cebulkach i odbudować włosy. Pamiętajmy, aby nie zaniedbać problemu i prewencyjnie zacząć stosować preparaty z blokerami, które spowolnią proces androgenizacji.

KF: Kiedy zatem jedynym rozwiązaniem jest przeszczep włosów?

AT: Widok coraz bardziej powiększających się zakoli lub przerzedzanie się włosów na czubku głowy może budzić u niektórych obawy. Nie ma co się oszukiwać – problem utraty włosów dotyczy bardzo wielu mężczyzn i często bywa też dla nich sporym obciążeniem psychicznym. Jeśli trycholog stwierdzi, że kuracja pobudzania włosów do wzrostu nie przyniesie rezultatów, wówczas jednym z rozwiązań jest wykonanie przeszczepu włosów. Lekarz podczas konsultacji ocenia stan pacjenta według skali Norwooda – oczywiście drugi czy trzeci stopień łysienia będzie łatwiejszy do rozwiązania niż np. siódmy. Przeszczep do pewnego momentu jest możliwy u każdego, bo mężczyźni mają na głowie dwa rodzaje włosów. W obszarze potylicy włosy nigdy nikomu nie wypadają, za to z przodu i na szczycie głowy znajdują się te, które mają większą wrażliwość na pochodne testosteronu i dlatego je tracimy. Ta zasada gwarantuje, że przeszczepy mogą się odbywać. Oczywiście lekarz musi dobrze rozpoznać granicę obszaru łysienia i zawsze zakwalifikować danego pacjenta do wykonania przeszczepu, ponieważ bywa i tak, że kondycja oraz ilość posiadanych włosów nie kwalifikuje danego pacjenta do jego wykonania.

KF: Czy trychologia może udzielić wsparcia pacjentowi po przeszczepie?

AT: Jak najbardziej. Jest to wręcz wskazane. Około miesiąc po zabiegu powinniśmy wesprzeć proces odrastania przeszczepionych włosów. Jest to bowiem okres, w którym następuje proces wyrastania nowego włosa z przeszczepionej cebulki. Szampon, który zawsze dobieramy do skóry głowy, dodatkowe oczyszczanie skóry głowy specjalistycznymi peelingami, preparaty stosowane bezpośrednio na dokładnie oczyszczoną skórę głowy i mające składniki o odpowiedniej jakości i o odpowiednim stężeniu stanowią doskonałe wsparcie do odbudowy silnego włosa.

KF: Czy włosy przeczepione mogą wypaść?

AT: Przeszczep nie hamuje procesu androgenizacji, który następuje w obszarze wykonanego przeszczepu. Dlatego tak ważne jest wsparcie trychologa dobraną kuracją domową i wykonywanymi zabiegami gabinetowymi. Wsparcie to jest bowiem w stanie w pełni nie dopuścić do utraty cennej cebulki włosa.

KF: Czy poza kosmetykami i odpowiednią dietą możemy wesprzeć nasz organizm w budowie silniejszych włosów?

AT: Oczywiście jest to możliwe poprzez stosowanie jakościowych suplementów. Dokonując zakupu, zwracajmy uwagę na renomę producenta oraz skład preparatu. Ważne jest, aby zawierał on: ekstrakty z pestek winogron i dyni, palmy sabałowej, pokrzywy, skrzypu polnego oraz L-argininę, cynk, witaminę E, witaminy z grupy B, witaminę D, biotynę i kwas foliowy. Nie zapominajmy, że preparaty trychologiczne stosowane na skórę głowy dostarczają potrzebnych składników tam, gdzie organizm najbardziej ich potrzebuje, czyli w okolice cebulek włosów.

KF: Serdecznie dziękuję za rozmowę.

ZNAJDŹ NAS: